Ile zbiorników bezodpływowych jest w Poznaniu?

Takie pytanie zadał w interpelacji radny Andrzej Rataj. Interesowała go również średnia pojemność zbiorników oraz na terenie jakich jednostek pomocniczych jest ich najwięcej.

Straż Miejska podczas kontroli zbiorników bezodpływowych - grafika artykułu
Straż Miejska podczas kontroli zbiorników bezodpływowych

Poznań ma intensywnie rozwiniętą sieć kanalizacyjną, dzięki której przeważająca większość mieszkańców i przedsiębiorców ma możliwość odprowadzania nieczystości ciekłych do oczyszczalni ścieków. Nadal jednak część mieszkańców i przedsiębiorców musi korzystać ze zbiorników bezodpływowych, przeznaczonych do gromadzenia nieczystości ciekłych w miejscu ich powstawania, lub z przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zgodnie z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Miasto Poznań prowadzi ewidencję zbiorników bezodpływowych w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania z nieczystości ciekłych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.

Radny Andrzej Rataj otrzymał odpowiedzi na pytania dotyczące liczby zbiorników bezodpływowych w mieście, ich średniej pojemności oraz gdzie jest ich najwięcej. W ewidencji prowadzonej przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta znajduje się obecnie 3168 zbiorników bezodpływowych zlokalizowanych na terenie Poznania (stan na dzień 29 kwietnia 2021 r). Średnia pojemność zbiorników bezodpływowych, określona na podstawie deklaracji właścicieli nieruchomości, to około 9 m3. Największą liczbę zbiorników bezodpływowych można zauważyć na osiedlach: Szczepankowo-Spławie-Krzesinki oraz Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.

oprac. red.