Dworzec Rataje zmienia oblicze

Część pasażerska Dworca Rataje - jednego z najważniejszych węzłów przesiadkowych w Poznaniu - zmieniła swoje oblicze.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Zrewitalizowała ją firma EUROKIOSK Sp. z o.o., która wygrała konkurs zorganizowany przez Zarząd Transportu Miejskiego. Prace na dworcu trwały od 17 maja. Wyremontowano całkowicie poczekalnię, w której pasażerowie będą mogli odpocząć na nowych siedziskach, punkt informacyjny, kasy oraz toalety.

Dwustanowiskowy Punkt Obsługi Klienta ZTM został powiększony, zmodernizowano toalety, z których teraz będą mogły korzystać także osoby niepełnosprawne. Zamontowano również tablicę LED, na której Zarząd Transportu Miejskiego będzie miał możliwość prezentowania kampanii informacyjnych. Nadal będzie można korzystać z kwiaciarni, która funkcjonowała na Dworcu Rataje.

- Rewitalizacja miała na celu stworzenie bardziej przyjaznego miejsca dla pasażerów i to się udało - mówi Bogusław Bajoński, Dyrektor ZTM w Poznaniu.

Nowością jest również punkt usługowo-gastronomiczny EURO-SNACK połączony z kioskiem prasowym. Bez konieczności wychodzenia z budynku pasażerowie będą mogli kupić w jednym miejscu przekąski, prasę czy napoje.

Kiosk spełni także funkcję uzupełniającą dla Punktu Obsługi Klienta ZTM (który jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 6-20), gdyż będzie w nim można kupić bilety komunikacji miejskiej.

Inwestycję, której koszt wyniósł 180 tys. zł zrealizowano na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. W całości sfinansowała ją wybrana w konkursie firma EUROKIOSK Sp. z o. o., na czym zyskali pasażerowie oraz miasto.

- Cieszymy się, że współpracując z Zarządem Transportu Miejskiego, mogliśmy zrealizować przedsięwzięcie, które ożywi Dworzec Rataje - mówi Tomasz Pitak, Dyrektor Operacyjny EUROKIOSK Sp. z o.o.

Dworzec Rataje jest jednym z największych i najważniejszych węzłów przesiadkowych stolicy Wielkopolski. Korzysta z niego nie tylko poznańskie MPK, ale także przewoźnicy aglomeracyjni z gmin Kórnik i Kleszczewo. Od 1 lipca 2013 r. będzie się tam znajdował także przystanek PKS. Średnio w miesiącu przez Dworzec Rataje przewija się do 544 tys. pasażerów.

Dworzec zbudowano w latach 1997-1999. Projekt, którego elementem rozpoznawczym są charakterystyczne, ekspresyjne wiaty nad peronami powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.