Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Dziś, czyli 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym wszystkich uwaga powinna być skierowana na dzieci i ich prawa. Korczak w swoich pracach i działaniach podkreślał, że dzieci są pełnoprawnymi ludźmi, a nie tylko "przyszłymi dorosłymi". To właśnie jemu zawdzięczamy kilka podstawowych praw, które stały się fundamentem współczesnego podejścia do dzieci.
Najważniejsze prawa dziecka wg. Korczaka:
Prawo do miłości - dziecko ma prawo być kochane i akceptowane takim jakie jest, bez względu na swoje wady czy słabości.
Prawo do szacunku - dziecko zasługuje na szacunek jako jednostka. Nie należy go lekceważyć ani traktować z góry. Szacunek powinien przejawiać się w traktowaniu dziecka w indywidualny sposób. Prawo do szacunku to również akceptowanie i realizowanie podstawowych potrzeb każdego dziecka.
Prawo do własnych doświadczeń - dziecko ma prawo do nauki poprzez doświadczenie, nawet jeśli oznacza to popełnianie błędów.
Prawo do niewiedzy i błędów - dziecko ma prawo nie wiedzieć i uczyć się we własnym tempie, bez presji czy wyśmiewania. Należy pomóc dziecku w poznawaniu świata, jako towarzysz, wspierać i podpowiadać, przy jednoczesnej zgodzie na samodzielne eksperymentowanie. Nikt nie jest idealny.
Prawo do radości - dziecko ma prawo do zabaw, beztroski i szczęścia, które są istotną częścią dzieciństwa.
Prawo do wyrażania własnych myśli i uczuć - dziecko ma prawo mówić co myśli i być wysłuchane. Ma prawo wyrażać swoje zdanie, tak samo jak dorośli.
Prawo do uszanowania tajemnic - dziecko ma prawo do prywatności i zachowania swoich tajemnic. Jest to szczególnie trudne, jak chronić dziecko a jednocześnie pozwolić mu na zachowanie sekretów.
Prawo do upadków i łez - dziecko ma prawo przeżywać trudności, smutek i niepowodzenia, które są naturalnym elementem życia. Wyrażanie swoich emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, jest zdrowym przeżywaniem własnego życia.
Prawo do bycia sobą - każde dziecko jest wyjątkowe i ma prawo do rozwijania swojej indywidualności.
Prawo do własności - wszystko, co jest ważne dla dziecka, jest jego własnością. Ma prawo przechowywać swoje skarby i sięgać po nie w sytuacjach, w których samo chce i nie jest ważne czy jest to droga zabawka czy kamień znaleziony w lesie.
Poznań dołącza do obchodów tego ważnego święta, symbolicznie podświetlając na niebiesko budynek urzędu miasta. Niebieski to kolor UNICEF-u - organizacji humanitarnej, która od ponad 70 lat dba o prawa najmłodszych na całym świecie. Poznań, jako jej miasto partnerskie, podświetlając urząd miasta, przypomina o znaczeniu Konwencji Praw Dziecka. To dokument, którego projekt Polska przedłożyła Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1978 r. Przyjęty został 20 listopada 1989 r. i stał się globalnym symbolem troski o dzieci i ich prawa.
AL