Dzień Judaizmu
Pierwsze wydarzenie tegorocznych obchodów, 11.01 o g. 11.45 w Teatrze Muzycznym, to spotkanie Kochania nie zapodziać nigdzie, nie zgubić, z cyklu Krakowski Salon Poezji. Jego bohaterem będzie Marian Hemar, poeta, dramaturg i satyryk, który urodził się w rodzinie żydowskiej w 1901 roku we Lwowie. Był autorem tekstów i muzyki do ponad dwóch tysięcy piosenek, m.in. takich przebojów jak Kiedy znów zakwitną białe bzy, Nikt, tylko ty, Czy pani Marta jest grzechu warta, Upić się warto czy Ten wąsik albo Jest jedna, jedyna. Pracował z Julianem Tuwimem w kabarecie literackim Qui Pro Quo, był również częścią "Wiadomości Literackich". W jego poezji wyodrębnić można dwa nurty: żartu i satyry oraz refleksji i tęsknoty. Twórczość Hemara zaprezentują: Michalina Łabacz, Joanna Rybka (śpiew) i Julian Kokociński (fortepian).
Kolejno w programie także wykład Judaika dla początkujących i średnio zaawansowanych i prezentacja kolekcji z Muzeum Sztuk Użytkowych oraz koncert Wszyscy braćmi być powinni, który odbędzie się w Teatrze Nowym - 13.01 o g. 18 z okazji 25-lecia Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Podczas wydarzenia wręczona zostanie nagroda "Menora Dialogu" przyznawana przez Stowarzyszenie Coexist i fundację Signum "za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów". Kto dostanie ją w tym roku? Przekonamy się niebawem. Wystąpią: Dominika Dobrosielska (śpiew), Trio Taklamakan, Andrzej Mazurek (perkusjonalia) oraz Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego.
Oprócz tego organizatorzy zapraszają także na spotkanie Nowa Synagoga na Stawnej. Powidoki z cyklu Czytanie przestrzeni, które w Bibliotece Raczyńskich poprowadzi Natalia Raczkowska (14.0, g.18); nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego z oprawą muzyczną Chóru Kameralnego Akademii Lubrańskiego w kościele św. Wojciecha (15.01, g. 19); czytanie sceniczne komedii Boże mój! Anat Gov w wykonaniu aktorów Teatru Nowego, po którym odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka (Teatr Nowy, 17.01, g. 18) oraz dwie wystawy fotografii. W czwartek 16.01 o g. 18 otwarta zostanie wystawa Spotkania... jedność w różnorodności Grupy "Ogniwa Światła", jej kuratorem Remigiusz Ziarno Truchanowicz. W sobotę 18 stycznia o g. 17 - Anawim Laury Makabresku (Kamili Kansy). Kuratoruje ks. Jerzy Stranz. Obie będzie można oglądać w Akademii Lubrańskiego.
oprac. red.
- XXVIII Dzień Judaizmu
- 11-18.12
- więcej: coexist.pl