Koronawirus - najważniejsze informacje
- Miasto jest dobrze przygotowane na wypadek wystąpienia koronawirusa z Chin - podkreśla Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Współpracujemy ze służbami miejskimi, jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami, przedstawicielami lotniska i MTP. Nie ma powodów do paniki.
Koronawirus - jak się przed nim uchronić?
Specjaliści podkreślają, że wirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego dobrą profilaktyką jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu.
- Obecnie w Polsce nie potwierdzono obecności wirusa, nie ma więc powodów do niepokoju - wyjaśnia Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Należy natomiast przestrzegać zasad higieny, zakrywać usta, kaszląc, często myć ręce. Dobrze pamiętać o tym, że aktualnie bardziej niż nowy koronawirus niebezpieczna jest grypa.
Według aktualnej wiedzy nie ma też ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.
Co warto wiedzieć o wirusie
Okres wylęgania wirusa 2019-nCoV może trwać od 1 do 14 dni, najczęściej jednak jest to 5-6 dni. W tym czasie osoby podróżujące z obszarów wysokiego ryzyka powinny obserwować swój stan zdrowia.
Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się w chińskim mieście Wuhan pod koniec grudnia 2019 roku. Koronawirus przenosi się przez ludzi i zwierzęta; można zarazić się nim w chwili kontaktu z wydzielinami nosiciela. Do tej pory [stan na 31.01, godz. 15] odnotowano ponad 9,9 tysięcy zarażeń (większość w Chinach), w tym ponad 200 zgonów - wszystkie w Chinach.
W przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność - podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie: http://www.psse-poznan.pl/p,167,koronawirus-2019-ncov
AW