Makieta stadionu poznańskiego dla osób niewidomych stanie na promenadzie przy trybunie III

Stadion przy ul. Bułgarskiej będą mogły dokładnie obejrzeć osoby niepełnosprawne. Po raz pierwszy mogły one dotknąć makiety z wizerunkiem Starego Rynku 15 października 2010 r. w Dniu Białej Laski. Autor makiety artysta rzeźbiarz Roman Kosmala nie krył zadowolenia z możliwości wykonania kolejnej rzeźby dla osób niewidzących, która przedstawiać będzie stadion - miejsce rozgrywek EURO 2012 w Poznaniu. Praca nad projektem jest bardzo czasochłonna i będzie trwała ok. 3 miesięcy.

. - grafika artykułu
.

Zanim rozpoczną się prace typowo rzeźbiarskie należy wykonać kilkadziesiąt zdjęć obiektu ze wszystkich stron, by stworzyć rysunki i koncepcję ostatecznego kształtu makiety. W ciągu dalszej pracy autor wykona model z gliny, formę gipsową,  wypełni ją żywicą poliestrową, z której otrzyma następny model i podda go ostatecznemu retuszowi. Opracowane zostaną elementy graficzne i tekst, które będą wkomponowane w płytę makiety. Po takiej obróbce wykonana zostanie forma silikonowa, która posłuży do odlania makiety z brązu. Wybrano brąz z uwagi na trwałość i szlachetność tego materiału.

Autorzy makiety - Roman Kosmala i Dagmara Szymkowiak - konsultują się z osobami niewidomymi, które przekazują swoje uwagi dotyczące czytelności formy oraz sposobu opisania makiety. Dagmara Szymkowiak jest tyflopedagogiem, na co dzień uczy plastyki w SOSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach i problemy osób niewidomych nie są jej obce, co znacząco ułatwia pracę nad makietą.

Pomysłodawcą powstania makiet dla niewidomych w Poznaniu jest Hanna Pracharczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących, z którą autorzy współpracują. Pomysłodawcą powstania makiety stadionu jest Michał Prymas, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. EURO 2012 i Wiceprezes spółki EURO Poznań 2012.

Makieta stworzona dla osób niewidzących nie może zawierać zbyt wielu szczegółów, powinny być przedstawione tylko najistotniejsze elementy, informacja o najbliższych ulicach oraz zaznaczone kierunki świata. Na makiecie znajdować się będzie tekst opisujący dane techniczne stadionu napisany dla widzących i alfabetem Braille'a dla niewidomych. Całość umieszczona będzie na granitowym bloku. Ciężar makiety wyniesie ok. 400 kg.

Taka inicjatywa pokazuje, że stadion jest otwarty dla wszystkich.

Żródło: Euro Poznań 2012