Z Poznania po władzę i koronę - opowieść o Bolesławie Chrobrym

Wszystko zaczęło się na Ostrowie Tumskim...
Gród nad Wartą był prawdopodobnie miejscem narodzin pierwszego króla Polski - tu znajdowała się rodzinna rezydencja - palatium wzniesione przez jego ojca, Mieszka I.
Rok 1025 r. zapisał się w historii Polski wyjątkowo symbolicznie, wówczas bowiem Bolesław Chrobry sięgnął po królewską godność, jako pierwszy polski władca. Wkrótce potem koronował się jego syn Mieszko II, a wraz z nim pierwsza kobieta na polskim tronie - królowa Rycheza. Przypadający w 2025 roku jubileusz tysiąclecia tych niezwykłych wydarzeń jest dla Poznania szczególnie ważny, choć sam akt koronacji odbył się zapewne w Gnieźnie.
Należy jednak pamiętać, że w drugiej połowie X i pierwszym ćwierćwieczu XI w. decyzje twórców podwalin młodego państwa Piastów, zakończone nadaniem mu liczącego się i równorzędnego statusu na arenie wczesnośredniowiecznej Europy, zapadały także na Ostrowie Tumskim. Źródła pisane, wspominając o Poznaniu w czasach Chrobrego, wskazują przede wszystkim na znaczenie militarne poznańskiego grodu, podkreślając zarazem jego wyjątkową rolę w systemie obronnym państwa piastowskiego i w działaniach wojennych Bolesława.
To też miejsce, gdzie dzięki odkryciom archeologicznym możemy podziwiać relikty tej wielkiej historii.
Jubileuszowa ekspozycja w Pałacu Górków
W jubileuszowym roku Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przygotowuje wystawę oraz towarzyszący jej całoroczny cykl wydarzeń zatytułowanych "Bolesław Chrobry. Z Poznania po władzę i koronę", którymi zaprasza do odkrywania śladów związanych z pierwszym polskim królem udokumentowanych przez naukę.
Zaplanowane działania odbywać się będą w dwóch lokalizacjach. Do pierwszej z nich, Pałacu Górków przy Starym Rynku, Muzeum Archeologiczne zaprasza już teraz, ponieważ już od jutra, tj. 16 kwietnia (umowna data koronacji), zostanie otwarta dla publiczności pierwsza część jubileuszowej ekspozycji. Będzie ona opowiadać o świecie w czasach Bolesława Chrobrego: zwyczajach, wierzeniach, kulturze, gospodarce i przemianach ówczesnej rzeczywistości.
Wystawie towarzyszyć będzie punkt edukacyjny działający na dziedzińcu Pałacu. Zwiedzający będą mogli tam oglądać, dotykać i przymierzać rekonstrukcje zabytków pochodzących z czasów panowania Bolesława Chrobrego (np. uzbrojenia czy ozdób).
Opisy poszczególnych przedmiotów dostępne będą również w alfabecie Braille'a. Wystawa będzie otwarta do 31 grudnia br.
Gdzie: Sala wystaw czasowych na parterze oraz dziedziniec Pałacu Górków, ul. Wodna 27 w Poznaniu.
Wstęp: Należy posiadać bilet wstępu uprawniający do zwiedzenia Muzeum Archeologicznego. W soboty wstęp darmowy na wszystkie ekspozycje.
Ale to nie koniec atrakcji...
W programie wydarzeń nie zabraknie również Ostrowa Tumskiego. Miejsce to jest bardzo silnie związane z pierwszym polskim królem oraz z innymi władcami z dynastii piastowskiej. W progi Kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo oraz do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci będzie można zawitać od 17 czerwca - wtedy to odbędą się wernisaże otwierające dwie kolejne części wystawy. Data ta upamiętnia datę śmierci króla i jego pochówku w poznańskiej katedrze.
Oprócz tego Rezerwat zaprasza na cykl prelekcji popularnonaukowych poświęconych tematyce millenium koronacji. Uznani naukowcy przybliżą postać Bolesława Chrobrego i jego potomnych, struktury ówczesnej władzy, rolę zajazdu gnieźnieńskiego w drodze do korony, pomogą w zrozumieniu zawiłości dociekań genetycznych dotyczących ludności tworzącej państwo Piastów, a także wskażą na pewne wątpliwości co do niektórych zabytków uznawanych za świadków wydarzeń sprzed 1000 lat.
Wykłady odbywają się w wybrane piątki o godzinie 18.00, z wyjątkiem prelekcji prof. Hanny Kočki-Krenz zaplanowanej na Noc Muzeów (w sobotę, 17 maja).
Każde ze spotkań będzie transmitowane on-line na profilu Facebook Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.
Udział w prelekcjach jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram i tematy wykładów można znaleźć na stronie: Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.
Rok Bolesława Chrobrego
Rada Miasta Poznania jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 "Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta". To wyjątkowe wydarzenie Poznań postanowił uczcić w sposób godny i pamiętny, wykorzystując wyjątkowy potencjał miejskich instytucji kultury i nauki.
Warto zajrzeć na specjalną stronę Rok Bolesława Chrobrego, gdzie można znaleźć aktualności na temat tego, co będzie działo się w stolicy Wielkopolski w ramach obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski, a także wiele historycznych ciekawostek.
AK
Zobacz również

Immersyjna wystawa dzieł Gustava Klimta

60. urodziny Muzeum Sztuk Użytkowych

Projekt Chełmoński - wystawa monograficzna w Muzeum Narodowym
