Pociąg do kultury na trasie Berlin-Poznań-Warszawa
![Pomarańczowo-beżowy pociąg z napisem "Kulturzug" jedzie po torach. W tle widać łąki i drzewa. - grafika artykułu](/mim/smartcity/pictures/obrazek,pic1,1042,247038,433743,show2.jpg&_sst=1739187144373)
"Pociąg do Kultury" (czyli Kulturzug) to kontynuacja sukcesu podobnej inicjatywy na trasie Berlin-Wrocław, która od 2016 roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nowa trasa, Berlin-Poznań-Warszawa, to kolejna okazja, by połączyć podróż z niezapomnianymi przeżyciami artystycznymi. Zwłaszcza że stolica Niemiec również w Poznaniu jest popularnym kierunkiem podróży.
W 2024 roku Berlin odwiedziło ponad 9,5 miliona turystów, w tym ponad pół miliona Polaków. Podróże kulturalne, w tym wizyty na koncertach i w muzeach, są głównym powodem odwiedzenia tego miasta, szczególnie dla turystów którzy odwiedzają Berlin kolejny raz. Częstym wizytom w stolicy Niemiec sprzyja rozwinięta siatka połączeń kolejowych.
Dialog między artystami i pasażerami
"Pociąg do Kultury" będzie kursował podczas sześciu wyznaczonych przejazdów w ramach połączenia EC Berlin-Poznań-Warszawa Express, od 11 do 16 lutego. Specjalnie zaprojektowany i zaadaptowany do prezentowanych programów artystycznych wagon zostanie dołączony do zwykłych kursów EC. Jego pasażerowie będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w koncertach, spotkaniach literackich, animacjach językowych, warsztatach czy dyskusjach. Głównym założeniem programu jest spotkanie i rozmowa między artystami i pasażerami.
- To przedsięwzięcie ważne dla promocji Poznania. Jeśli weźmiemy pod uwagę polskie miasta, najwięcej turystów przyjeżdża do nas z Warszawy, wśród zagranicznych miejscowości na pierwszym miejscu jest właśnie Berlin - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, na konferencji poświęconej projektowi.
Przejazd pociągiem na trasie Berlin-Poznań-Warszawa trwa ok. pięciu godzin. Bilety można będzie zarezerwować za pośrednictwem Deutsche Bahn lub PKP Intercity.
Udział poznańskich instytucji
Poznańskie instytucje miały duży udział w tworzeniu programu artystycznego. We wtorek i środę, 11 i 12 lutego lutego, Grzegorz Wierus, dyrygent z Teatru Wielkiego, przeprowadzi warsztaty "Tutaj każdy ma głos". W czwartek i piątek (13 i 14 lutego) pasażerowie pociągu będą mogli spędzić wieczór z gwiazdami Teatru Muzycznego i doświadczyć "Magii musicalu". W sobotę i niedzielę (15 i 16 lutego) przedstawiciele Muzeum Rogalowego przybliżą wszystkim historię tego poznańskiego przysmaku, a Ania Babrakowska i Emil Nowak z Jeżyckiego Centrum Kultury zagrają wyjątkowy koncert.
Ania Babrakowska i Emil Nowak, czyli Youth Novels, dali się poznać jako młodzi, zdolni artyści, którym bliskie jest brzmienie mroczne, lecz pełne emocji. Oszczędne kompozycje spod szyldu szeroko pojętej alternatywy łączą w sobie elementy z pogranicza post-rocka i surowego, chłodnego folku. Zagrali m.in na Open'er Festival czy Enea Spring Break, a także jako support przed Oh Wonder, Father John Misty, Seafret oraz Hooverponic.
Połączenie berlińskie, poznańskie i warszawskie
Siłą miast jest sieć europejskich połączeń, a zaangażowanie obywatelskie ważną siłą napędową przewodniej idei Unii Europejskiej czyli "Zjednoczona w różnorodności". Pociąg do kultury Berlin-Poznań-Warszawa wpisuje się w ten kontekst i jest zarazem przykładem konkretnego działania. Realizowane programy podczas podróży łączą ludzi kultury, sztuki i społeczeństwa obywatelskiego, tworząc w ten sposób wyjątkową przestrzeń dialogu i wymiany.
- Chcemy wykorzystać pociąg i stworzyć połączenie między tym co berlińskie, poznańskie i warszawskie. Oczywiście projekt, który łączy niemieckie i polskie miasta, PKP i Deutsche Bahn, łączy się z wieloma wyzwaniami. Skoordynowanie wszystkiego wymagało pracy, ale teraz możemy oficjalnie rozpocząć nowy etap. Na razie tylko przez tydzień, ale mamy nadzieję, że projekt zostanie z nami dłużej - powiedział Moritz van Dülmen, dyrektor zarządzający Kulturprojekte Berlin.
"Pociąg do kultury Berlin-Poznań-Warszawa", zainicjowany i realizowany przez państwową spółkę Kulturprojekte Berlin GmbH, jest finansowany przez Kraj Związkowy Berlin, przy wsparciu Poznania i Warszawy.
Wszelkie informacje na temat wyjazdów oraz szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie www.kulturzug.eu.
AK, PLOT
Zobacz również
![Mikromusic jest obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat, fot. materiały prasowe. Sześć osób z zespołu stojących przodem - pięciu mężczyzn i kobieta. Wokalistka ma na sobie białą, zwiewną koszulę. Wokół nich tłum tańczących ludzi stojących tyłem.](/mim/smartcity/pictures/szesc-osob-z-zespolu-stojacych-przodem-pieciu-mezczyzn-i-kobieta,pic1,1042,0,433572,show2.jpg?_sst=1739187144373)
Paktofonika i Mikromusic w jeden weekend
![Co wspólnego miał Sienkiewicz z Poznaniem? Źródło: BN Polona. Czarno-biały portret Henryka Sienkiewicza autorstwa Józefa Łoskoczyńskiego.](/mim/smartcity/pictures/czarno-bialy-portret-henryka-sienkiewicza-autorstwa-jozefa-losko,pic1,1042,0,433334,show2.jpg?_sst=1739187144373)
Z wizytą w saloniku Sienkiewicza
![Serwis "Badam" działa od 2018 roku Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-stary-rynek-w-poznaniu,pic1,1042,0,433007,show2.jpg?_sst=1739187144373)
Badam+ - dane o Poznaniu w nowej odsłonie
![Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne to największe święto literatury w Polsce i jedna z największych imprez odbywających się na terenie MTP. Widok z góry na pawilon, w którym rozstawione są stoiska wydawnictw. Pomiędzy nimi spacerują tłumy ludzi.](/mim/smartcity/pictures/widok-z-gory-na-pawilon-w-ktorym-rozstawione-sa-stoiska-wydawnic,pic1,1042,0,432633,show2.jpg?_sst=1739187144373)