Rozpoczęły się wiosenne porządki

Już ponad 150 grup zgłosiło się do akcji wspólnego sprzątania. Wiosenne Porządki w tym roku będą odbywać się wyjątkowo długo - oficjalnie rozpoczęły się we wtorek i potrwają przez prawie cały miesiąc - do 27 kwietnia. Wszystkim, którzy zgłoszą swoją inicjatywę, Miasto Poznań zapewni worki, rękawiczki i odbiór zebranych odpadów. 

Zdjęcie przedstawia worek ze śmieciami leżący na terenie zielonym. Z tyłu widać wodę oraz nogi ludzi. - grafika artykułu
Tak jak w poprzednich latach, Miasto Poznań zachęca do włączenia się we wspólne sprzątanie przestrzeni publicznej w ramach Wiosennych Porządków

Tak jak w poprzednich latach, Miasto Poznań zachęca do włączenia się we wspólne sprzątanie przestrzeni publicznej w ramach Wiosennych Porządków.Przepis na udział w akcji jest bardzo prosty - wystarczy zebrać ekipę oraz ustalić termin i miejsce, które zostanie uprzątnięte. Dołączyć może każdy - zarówno szkoły, firmy czy wspólnoty mieszkaniowe, jak i mała grupka przyjaciół czy nawet jedna osoba działająca solo. Posprzątać można np. swój własny fyrtel, trasę spacerów z psem czy okolice szkoły lub firmy (w kwestii wyboru terenu do sprzątania obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy").

Zapisy już trwają, można się zgłosić online - wystarczy wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy. Czas na to jest do 14 kwietnia. Każda zapisana grupa otrzyma szczegółowe informacje organizacyjne. 

Osobom, które zgłoszą chęć udziału w akcji, WGK zapewni asortyment niezbędny do sprzątania - worki, rękawiczki (należy odebrać je wcześniej w siedzibie wydziału - przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404., 3 piętro, pokój 325). Odbiór śmieci, zebranych na terenie całego miasta, zapewni Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. 

Śledzenie wszystkich grup, biorących udział w Wiosennych Porządkach, umożliwia specjalna mapa, stworzona przy współpracy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Dzięki temu osoby chcące włączyć się do akcji, będą mogły zobaczyć, czy ich sąsiedzi zgłosili już taką inicjatywę, czy warto wziąć sprawy w swoje ręce. 

- Niektórzy myślą, że utrzymanie czystości w mieście to wyłącznie rola władz i zarządców terenu. Miasto Poznań robi w tym temacie bardzo dużo. Mieszkańcy mają do swojej dyspozycji uliczne kosze na śmieci. Jest ich w mieście ponad 10 tysięcy. Zapewniony jest bieżący odbiór odpadów komunalnych, czyli tych, które każdego dnia wytwarzamy w swoich domach, szkołach, miejscach pracy. Poznaniacy mają dostęp do punktów selektywnej zbiórki odpadów, tzw. PSZOK-ów - wylicza Agata Chęcińska, kierownik Oddziału Usług Komunalnych z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. - Jednak mimo tego wszystkiego, każdego roku tony odpadów trafiają do środowiska, czyli do lasów, parków, nad brzegi stawów, rzek czy jezior. I tu wkraczają wolontariusze i wolontariuszki, którzy głośno i zdecydowanie - poprzez swój udział w akcji sprzątania, mówią "nie" dla nieporządku w mieście.

Do tej pory do akcji zgłosiło się ponad 150 grup, w których wspólnie sprzątanie zadeklarowało blisko 15 000 osób. WGK czeka na kolejnych chętnych.  

To już 27 lat

Wiosenne Porządki na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w stolicy Wielkopolski. Akcja jest organizowana już od 27 lat i cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Świadczą o tym liczby. W ubiegłym roku do udziału we wspólnym sprzątaniu zgłosiły się 202 grupy - co dało łącznie blisko 18 tys. uczestników, którzy zebrali około 37,5 ton odpadów. 

Przez kilka ostatnich lat Wiosenne Porządki organizowane były w jeden weekend kwietnia (w okolicach Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia). Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom poznaniaków i poznanianek termin akcji został wydłużony na prawie cały miesiąc. Rozpoczęła się ona we wtorek, 1 kwietnia i potrwa do niedzieli, 27 kwietnia. Czas trwania akcji zmieniono, by wolontariusze mogli łatwiej wybrać datę sprzątania. Usprawni to również odbiór i zagospodarowanie worków z odpadami. Takie rozwiązanie sprawdziło się już podczas zeszłorocznej, poznańskiej edycji Sprzątania Świata - mieszkańcy porządkowali miasto prawie przez cały wrzesień. 

Więcej informacji o Wiosennych Porządkach znajduje się na wortalu Gospodarki Komunalnej.

AJ/ WGK