Rekrutacja trwa - warto wybrać miejskie przedszkole

Trwa rekrutacja do poznańskich przedszkoli. Wnioski o przyjęcie dziecka można składać do piątku, 4 kwietnia. Dokonując wyboru, warto postawić na miejskie placówki. Mają one wiele do zaoferowania - zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. 

Zdjęcie przedstawia dziecięce nóżki i zabawki leżące na dywanie. - grafika artykułu
Trwa rekrutacja do poznańskich przedszkoli. Wnioski o przyjęcie dziecka można składać do piątku, 4 kwietnia

Jeśli chodzi o przygotowanie oferty, łączącej w sobie zabawę i naukę, publiczne placówki stanęły na wysokości zadania. W przedszkolach na terenie stolicy Wielkopolski organizowanych jest wiele zajęć wspomagających rozwój dzieci. Realizowane są tam starannie przemyślane programy nauczania. Maluchy uczestniczą w zajęciach dodatkowych - z rytmiki, logorytmiki, arteterapii, bajkoterapii, muzykoterapii i wielu innych. Sporo miejsca poświęca się ekologii i zajęciom ruchowym, także na świeżym powietrzu. Już w przedszkolu dzieci są przygotowywane do kolejnego ważnego etapu w ich życiu, jakim jest rozpoczęcie nauki w szkole. Rodzice mają możliwość aktywnego angażowania się w życie przedszkolne swojego dziecka - jeśli tylko chcą, mogą uczestniczyć w warsztatach, wycieczkach, festynach.

Przedszkola prowadzone przez Miasto Poznań nie zamykają się w czterech ścianach prężnie działają i są otwarte na lokalną społeczność i współpracę z instytucjami zewnętrznymi.

Pomoc zwierzętom, kurs pierwszej pomocy lub lekcje biblioteczne - można wymieniać długo

Na czym polega praca strażaka, policjanta czy strażnika miejskiego? Tego dzieci dowiadują się podczas spotkań organizowanych w przedszkolach lub w terenie. Służby mundurowe to nie wszystko. Maluchy poznają także inne profesje. Poznański przedszkolak często wie już, na czym polega praca listonosza, maszynisty, lokalnego artysty czy rzemieślnika. Pierwszej pomocy uczą dzieci ratownicy medyczni, a zasad ekologii - pracownicy sanepidu, Zakładu Lasów Poznańskich czy Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Poznańskie przedszkolaki wiedzą, że warto pomagać i chętnie angażują się w akcje charytatywne. Miejskie placówki współpracują z fundacjami zajmującymi się np. zbiórką pieniędzy i darów dla potrzebujących, promujących oddawanie krwi i zapisywanie się do bazy dawców szpiku czy sprzątaniem świata. Wspierają także poznańskie schronisko dla zwierząt.

Miejskie przedszkola stawiają na współpracę międzypokoleniową. Wiele z nich nawiązało kontakt z domami pomocy społecznej, klubami seniora czy dziennymi domami pomocy. Dzieci organizują zbiórki dla osób starszych, wysyłają im kartki świąteczne, przygotowują dla nich występy z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz drobne upominki. Seniorzy czytają maluchom bajki, a wszyscy razem biorą udział w międzypokoleniowych warsztatach.

Przedszkola są częścią lokalnej społeczności i pozostają na nią otwarte. Dzięki współpracy z radami osiedli, domami kultury oraz sąsiednimi placówkami edukacyjnymi organizowane są wspólne festyny, pokazy talentów czy zawody sportowe, w których mogą uczestniczyć nie tylko rodziny przedszkolaków, ale wszyscy mieszkańcy osiedla.

Dzięki współpracy z poznańskimi bibliotekami, muzeami, teatrami, kinami dzieci uczestniczą w wielu ciekawych warsztatach i spotkaniach.

Z ofertą wszystkich miejskich przedszkoli można zapoznać się na stronie Nabór Poznań

Rekrutacja - co trzeba wiedzieć?

Nabór do poznańskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ruszył w środę, 19 marca. Wnioski o przyjęcie dziecka do danej placówki można składać do piątku, 4 kwietnia. 

Aby zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, najpierw należy wypełnić wniosek. Najlepiej zrobić to w wersji elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej, poświęconej naborowi. 

Wydrukowany i podpisany dokument można zeskanować lub zrobić mu zdjęcie i przesłać z wykorzystaniem systemu "Nabór" (wcześniej należy założyć konto). Można też pobrać druk wniosku ze strony "Nabór", wypełnić odręcznie, podpisać i wraz z innymi dokumentami zanieść do przedszkola pierwszego wyboru - wówczas dane do systemu wprowadzi ta placówka. To samo dotyczy potrzebnych oświadczeń (wszystkie wzory można znaleźć na wskazanej wyżej stronie internetowej). 

Ważne: po wprowadzeniu danych i dołączeniu niezbędnych dokumentów, potwierdzających spełnianie danych kryteriów należy kliknąć opcję "złóż wniosek". Niewysłane podania nie będą brały udziału w rekrutacji. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto sprawdzić statusu wniosku (powinna znajdować się przy nim adnotacja "zweryfikowany w rekrutacji podstawowej").

W naborze na nowy rok szkolny, tak jak w latach poprzednich, rodzic może wskazać 5 placówek. Na wniosku o przyjęcie malucha szereguje przedszkola - od najbardziej do najmniej preferowanych. Dokumenty należy dostarczyć do placówki pierwszego wyboru.

O przyjęciu dziecka do przedszkola decydują punkty zdobyte w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są kryteria ustawowe i samorządowe. Do tych pierwszych zalicza się: pochodzenie z rodziny wielodzietnej, wychowywanie przez samotnego rodzica, zmaganie się z niepełnosprawnością, niepełnosprawność u rodziców lub rodzeństwa albo wychowywanie się w rodzinie zastępczej. Za każde z tych kryteriów można otrzymać 50 pkt. 

Dodatkowe punkty dostanie dziecko, którego rodzice lub opiekunowie pracują (10 pkt), rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych za miniony rok w Poznaniu (16 pkt - oboje rodziców, 8 pkt - jeden rodzic), którego rodzeństwo w roku szkolnym, na jaki prowadzona jest rekrutacja, będzie uczęszczało do tej samej placówki (12 pkt). Znaczenie ma również fakt, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (5 pkt.), drugiej (4 pkt.), trzeciej (3 pkt.), czwartej (2 pkt.) czy piątej (1 pkt.). Istotne podczas rekrutacji są także obowiązkowe szczepienia dziecka. Przysługuje za to dodatkowe 5 pkt (kryterium to spełniają także maluchy, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych). 

Poszczególne kryteria muszą zostać potwierdzone poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów i oświadczeń. 

Aby potwierdzić rozliczanie podatków w Poznaniu, można dostarczyć kserokopię pierwszej strony zeznania podatkowego wraz z UPO (w przypadku elektronicznego zeznania) lub wygenerowane z systemu OK Poznań potwierdzenie aktywnego użytkownika programu. W przypadku pracujących rodziców potrzebne jest także zaświadczenie o zatrudnieniu z zakładu pracy. Jeśli dziecko było szczepione lub z przyczyn medycznych nie może być, rodzic musi potwierdzić to w oświadczeniu. 

Harmonogram:

  • 19 marca - 4 kwietnia - w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą dostarczyć do przedszkola (pierwszego wyboru) wniosek o przyjęcie dziecka, wraz z potrzebnymi dokumentami - można to zrobić za pośrednictwem systemu "Nabór".
  • 22 kwietnia (o godz. 12:00) - ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Uwaga - nie jest to jednoznaczne z przyjęciem dziecka. Rodzic musi potwierdzić, że chce, aby uczęszczało ono do przedszkola, do którego zostało zakwalifikowane.
  • 22 - 28 kwietnia - rodzic lub opiekun dziecka potwierdza pisemnie wolę zapisu malucha do danego przedszkola. Brak pisemnego potwierdzenia jest jednoznaczny z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji.
  • 30 kwietnia - ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. 
  • 2 - 14 maja - procedura odwoławcza od wyników rekrutacji.

W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami.

Skierowania będą sporządzane od 19 maja do 6 czerwca. Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 10 czerwca.

Informacje na temat rekrutacji oraz poznańskich przedszkoli można znaleźć na stronie internetowej poświęconej naborowi - https://nabor.pcss.pl/poznan/. Tam też dostępne będą wszelkie niezbędne dokumenty.

Zobacz także: W poznańskich przedszkolach dużo się dzieje. Rusza rekrutacja

AJ