Prosty język - studia podyplomowe

Tylko do 15 października można zapisywać się na kolejną edycję studiów podyplomowych z prostego języka. Ich absolwenci staną się liderami wprowadzania zrozumiałej komunikacji w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach.

Na zdjęciu budynek UAM przy ul. Fredry, widok z lotu ptaka - grafika artykułu
Kierunek "Prosty język w instytucjach publicznych" został uruchomiony w zeszłym roku

Studia są całkowicie zdalne, z wyjątkiem pierwszego, inauguracyjnego spotkania (w połowie października) i konferencji kończącej studia (na początku czerwca). Nauka trwa dwa semestry, 180 godzin, z czego jedynie 6 godzin poświęcono wykładom teoretycznym. Resztę czasu zaplanowano na zajęcia praktyczne, z analizą faktycznych przykładów upraszczania języka.

Program uwzględnia wymogi ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym zasady ETR, czyli tekstu łatwego do czytania) oraz normy ISO 24495-1:2023 dotyczącej prostego języka.

Dla kogo?

Studia są skierowane do wszystkich, którzy piszą i wysyłają oficjalne komunikaty w formie tradycyjnej lub elektronicznej do różnych grup odbiorców. Organizatorzy w szczególności polecają je pracownikom różnego typu urzędów i instytucji: centralnych, wojewódzkich i miejskich, powiatowych i gminnych, urzędów skarbowych, organów kontrolnych, sądów, prokuratur itp. Po ich ukończeniu absolwenci będą umieli z jednej strony tworzyć teksty zgodne z regułami prostej polszczyzny, z drugiej zaś weryfikować inne teksty w taki sposób, aby były one dla wszystkich zrozumiałe.

W poprzedniej edycji studiów większość studentów stanowili pracownicy dużych instytucji: banków, sądów, administracji skarbowej, urzędów wojewódzkich i urzędów miejskich, oddziałów lub inspektoratów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także gigantów telefonii komórkowej i firm zajmujących się ochroną danych osobowych.

Współpraca z UMP i PCSS

Kierunek "Prosty język w instytucjach publicznych" został uruchomiony w zeszłym roku. Jego powstanie było możliwe dzięki współpracy pomiędzy Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a Urzędem Miasta Poznania. Językoznawcy z WFPiK UAM mają dostęp do specjalnego programu "Proste Pismo", który stworzyli informatycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Program jest z jednej strony bazą materiałów, z drugiej zaś działa jak słownik, a docelowo - po wdrożeniu mechanizmu sztucznej inteligencji - będzie także dawał możliwość automatycznego uproszczenia tekstu.

Studia zostały objęte po raz kolejny honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Więcej informacji na stronie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

Informacje można też uzyskać telefonicznie: p. Barbara Walkowiak, tel. 61 829 45 34.

SC/AW