Projekt Chełmoński - wyjątkowa wystawa w poznańskim muzeum
![Obraz, kobieta w białej sukni leży na łące, w uniesionej dłoni trzyma nitkę babiego lata - grafika artykułu](/mim/smartcity/pictures/obrazek,pic1,1016,247198,433974,show2.jpg&_sst=1.1739288352609)
Wystawa "Józef Chełmoński 1849-1914" to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników sztuki. Po raz pierwszy od lat twórczość jednego z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XIX wieku będzie można zobaczyć w tak szerokim kontekście - dostępne będzie ok. 150 dzieł. Ekspozycja jest wyjątkowa również z innego względu - to rezultat wspólnych badań specjalistów z trzech miast: Poznania, Warszawy i Krakowa.
Wystawa, która przyciąga tłumy
W 2022 roku trzy największe polskie muzea narodowe: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu rozpoczęły badania nad spuścizną artystyczną malarza. To w ich zbiorach znajdują się najistotniejsze dostępne publicznie obrazy Chełmońskiego. Dlatego wspólnie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzy placówki rozpoczęły "Projekt - Chełmoński".
W prace zaangażował się zespół kuratorów, konserwatorów, chemików oraz innych specjalistów, którzy wnikliwie przyjrzeli się malarskiej spuściźnie artysty. W ramach badań udało się nie tylko dotrzeć do nieznanych obrazów malarza, ale też doprecyzować wiele nierozstrzygniętych dotychczas kwestii związanych z jego biografią i twórczością, poddać konserwacji kilkadziesiąt prac malarskich, przebadać proces twórczy Chełmońskiego czy określić jego paletę malarską.
Zwieńczeniem tych prac jest wystawa monograficzna dzieł Józefa Chełmońskiego. Jest ona pierwszą, od czasu ekspozycji zorganizowanej w 1987 roku przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, tak szeroką prezentacją twórczości artysty. Rozpoczęła się ona we wrześniu 2024 r. w Warszawie, gdzie przyciągnęła tłumy zwiedzających. Zainteresowanie było tak ogromne, że placówka musiała wydłużyć godziny otwarcia i przedłużyć o kilka dni czas trwania wystawy.
https://www.youtube.com/watch?v=MTMjMk7qeHo
Chełmoński w Poznaniu - spotkanie z arcydziełami
Teraz wystawa trafi do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na ekspozycji będzie można zobaczyć chronologiczną prezentację prac tego wybitnego artysty. To niepowtarzalna okazja, by poznać dynamikę jego twórczości, przyjrzeć się dominującym w danym momencie tematom, odkryć zmieniające się sposoby malowania, zaniechane wątki czy powroty motywów. Ta muzealna podróż przez lata działalności artystycznej pozwoli na spotkania z prawdziwymi arcydziełami, takim jak chociażby "Babie lato", "Wieczór letni - wspomnienie Ukrainy", "Noc księżycowa", "Orka", "Bociany" czy "Burza". Kilka z obrazów Chełmońskiego będzie można zobaczyć tylko w Poznaniu.
Wystawa rozpocznie się 6 marca i potrwa do 29 czerwca 2025 r. Bilety są dostępne w kasie muzeum przy Alejach Marcinkowskiego 9, jak i na platformie sprzedaży biletów on-line ToBilet.pl.
Po prezentacji w Poznaniu ekspozycja pojedzie do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Józef Chełmoński - realista i romantyk
Józef Chełmoński (1849-1914) jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. "Babie lato", "Bociany", "Czwórka", "Orka", "Pogoda" to dzieła powszechnie znane, które od ponad stu lat kształtują malarską wizję natury, wizerunek polskiej wsi i życia jej mieszkańców.
W młodości Chełmoński uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, następnie studiował w Monachium. Warszawską pracownię dzielił ze Stanisławem Witkiewiczem i Adamem Chmielowskim, później przeniósł się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność, by w końcu wrócić do dworku pod Grodziskiem, gdzie mieszkał aż do śmierci.
Choć zaliczany jest do malarzy realistów, duży wpływ na jego twórczość miały dzieła literackie polskiego romantyzmu, a także wydarzenia historyczne - m.in. powstanie styczniowe. Ogromne znaczenie miała też Ukraina, którą wielokrotnie odwiedzał.
Projekt "Chełmoński" finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany w latach 2022-2025 przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Narodowe w Krakowie.
AW
Zobacz również
![W środę, 12 lutego MPK podpisało z firmą Solaris Bus & Coach umowę na dostawę 9 nowych pojazdów o długości 12 metrów fot. MPK Podpisanie umowy](/mim/smartcity/pictures/podpisanie-umowy,pic1,1016,0,434095,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)
MPK Poznań kupuje kolejne autobusy napędzane wodorem
![Wciąż można składać wnioski do miejskiego programu Kawka Bis Grafika przedstawia napis "czekasz na ostatnią chwilę? właśnie nadeszła, wymień kopciucha".](/mim/smartcity/pictures/grafika-przedstawia-napis-czekasz-na-ostatnia-chwile-wlasnie-nad,pic1,1016,0,434075,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)
Trwa nabór do programu Kawka Bis
![Rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji programu usuwania azbestu Zdjęcie przedstawia dach budynku, wykonany z azbestu.](/mim/smartcity/pictures/zdjecie-przedstawia-dach-budynku-wykonany-z-azbestu,pic1,1016,0,434072,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)
Miasto pomoże w likwidacji azbestu
![24. Poznań Maraton odbędzie się 12 października fot. K. Berda Zdjęcie ze startu zeszłorocznego maratonu](/mim/smartcity/pictures/zdjecie-ze-startu-zeszlorocznego-maratonu,pic1,1016,0,434058,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)