Utworzenie "okna życia" jest kolejnym przedsięwzięciem, którego celem jest poszerzenie poznańskiego systemu wsparcia rodziny i dziecka. Uruchomienie tej formy pomocy dla kobiet w ciąży, zdesperowanych matek, które nie chcą lub nie mogą samodzielnie wychowywać własnego dziecka jest odpowiedzią na sygnały przychodzące z kręgów świeckich i kościelnych o konieczności znalezienia odpowiedniej formy pomocy dla porzuconych, niechcianych noworodków. Z uwagi na istotny problem, jaki stanowiły m.in. aspekty prawne tego rozwiązania i procedury związane z zapewnieniem pozostawionemu dziecku odpowiedniej opieki, otwarcie "okna" zostało poprzedzone konsultacjami ze stosownymi instytucjami oraz z osobami zajmującymi się problemem opieki zastępczej. Istotną rolę w utworzeniu w Domu Dziecka Nr 1 "okna życia" odegrała współpraca z Caritas Archidiecezji Poznańskiej, z sądem, policją i poznańskimi ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi.
Ustalono, że rozwiązanie takie, to tylko alternatywa dla tych matek, które w żaden sposób nie chcą ujawnić otoczeniu swej trudnej sytuacji życiowej i gotowe są w tajemnicy dziecko porzucić (ryzykując nawet utratę przez nie życia) oraz nie chcą bądź nie wiedzą, że mogą skorzystać ze specjalistycznej pomocy jeszcze przed narodzeniem dziecka. Jeżeli jednak choć kilkoro dzieci może dzięki "oknu" uniknąć śmierci lub krzywdy, to należy ten pomysł wcielić w życie. Z doświadczeń, m.in. policji, wynika, że są takie matki, które nie cofną się przed niczym, aby pozbyć się nowo narodzonego a niechcianego dziecka. I tylko dla takich przypadków przeznaczone jest "okno życia".
Należy szczególnie podkreślić, że "okno życia" to rozwiązanie ostateczne. Matka znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej może zawsze liczyć na specjalistyczną pomoc, którą uzyska w poznańskich ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, ośrodkach interwencji kryzysowej prowadzonych przez Miasto oraz na zlecenie Miasta, w Caritas, czy też w Domu Dziecka Nr 1. W placówce tej od 1 kwietnia 2008 r. funkcjonuje Zespół Wczesnej Interwencji i Preadopcji, który zapewnia specjalistyczną opiekę nad niemowlętami odrzuconymi przez rodziny naturalne oraz prowadzi działania wspierające matki w pokonywaniu trudności życiowych uniemożliwiających im przyjęcie własnych, nowo narodzonych dzieci. Zespół specjalistów, złożony z psychologa, pracownika socjalnego, fizjoterapeuty, pielęgniarek, wychowawców, opiekunek dziecięcych, lekarza pediatry i prawnika, stara się, aby psychiczny i fizyczny rozwój wychowanka przebiegał właściwie oraz aby jak najszybciej zapewnić dziecku życie w kochającej rodzinie.
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Zaawansowane prace przy budowie wiaduktów

Tramwaj z Krakowa będzie kursował na liniach turystycznych
