Miasto wspiera honorowe krwiodawstwo

Oddać krew w urzędzie? Już wkrótce będzie to możliwe - Miasto aktywnie włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa. Przed świętami i długimi weekendami, gdy liczba chętnych do oddania krwi rośnie, dodatkowe stanowiska do jej pobierania staną w budynku urzędu. 

Na zdjęciu kobieta siedząca na fotelu do oddawania krwi - grafika artykułu
Już 17 kwietnia będzie można oddać krew w urzędzie przy placu Kolegiackim

Najbliższa akcja honorowego krwiodawstwa w Urzędzie Miasta Poznania odbędzie się już 17 kwietnia (czwartek). W godzinach od 8:00 do 14:00 cenny płyn będzie można oddać nie tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Marcelińskiej 44, ale także w budynku urzędu przy placu Kolegiackim 17. Stanowiska do pobierania krwi będą umieszczone na parterze, w pobliżu sal sesyjnych. Najprostsze dojście do nich prowadzić będzie przez dziedziniec (wejście oznaczone symbolem W11).

Kolejną akcję zaplanowano 29 kwietnia w siedzibie RCKiK przy ul. Marcelińskiej oraz w budynku Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1. Wejście do budynku usytuowane jest od ul. Za Bramką, naprzeciwko Urzędu Miasta Poznania.

Inne terminy, w których będzie można oddać krew w urzędzie to 17 czerwca, 13 sierpnia, 30 października oraz 22 grudnia.

- O włączenie się do akcji poprosiło nas Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a my oczywiście zgodziliśmy się i udostępniliśmy przestrzeń w urzędzie - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Stanowiska do pobierania krwi pojawią się w budynku przy placu Kolegiackim przed świętami i długimi weekendami, czyli w czasie, gdy zgłasza się najwięcej dawców.

Honorowym dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca minimum 50 kg, z temperaturą ciała nieprzekraczającą 37°C. Każdy kandydat przechodzi szczegółowe badania lekarskie i laboratoryjne. Po oddaniu krwi przysługuje mu posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 kcal, a także bezpłatny dostęp do wyników badań, takich jak określenie grupy krwi, morfologia czy badania wirusologiczne.

Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dawcy przysługują dwa dni wolne od pracy, nauki lub zajęć akademickich - w dniu oddania krwi i następnym, na podstawie stosownego zaświadczenia. Warto też pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej w ramach rocznego rozliczenia PIT. 

Krwiodawcy mogą też taniej - albo nawet za darmo - jeździć komunikacją miejską. W Poznaniu przejazdy są bezpłatne po oddaniu 18 litrów krwi przez mężczyzn i 15 litrów przez kobiety. Aby uzyskać uprawnienia, należy zgłosić się do PCK (ul.Górna Wilda 99 A-B ).  Mężczyźni po oddaniu 12 l krwi i kobiety po oddaniu 10 litrów mogą korzystać z 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską.

AW