Majówka i obchody jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego

1000 lat temu Bolesław Chrobry został pierwszym królem Polski. W millenium koronacji w Bramie Poznania i na Trakcie Królewsko-Cesarskim realizowany jest jubileuszowy projekt ,,Królewska wyspa" - przypominający o tym, że poznański Ostrów Tumski jest miejscem, gdzie rezydowali pierwsi władcy Polski. Dla rodzin z dziećmi, seniorów, grup przyjaciół czy też osób lubiących spędzać czas w pojedynkę przygotowano sporo atrakcji.
Majówka w Bramie Poznania (1-4 maja)
Rodzice z dziećmi mogą przyjść na wernisaż wystawy "Magiczny dywan. Podróże w czasie". Razem z bohaterami książki o tym samym tytule najmłodsi będą mogli przenieść się w przeszłość do średniowiecznego poznańskiego grodu. Nie zabraknie także czasu na animacje, królewską zabawę i rodzinne zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania. Następnie wspólnie z przewodniczką dzieci będą rozwiązywać zadania i oglądać z bliska przyrodę doliny Cybiny na Ścieżce EkoEdukacji.
Dla miłośników historii, przyrody i rękodzieła przygotowano liczne warsztaty. Ich uczestnicy na przyniesionej przez siebie ciemnej koszulce, bluzie lub torbie wykonają metodą sitodrukową piękne wzory. W ramach majówki wszyscy chętni będą także mogli zrobić, na bazie barwionych olejów roślinnych, średniowieczną szminkę. Natomiast fascynaci mody przygotują naszyjniki inspirowane zabytkami z epoki wczesnego średniowiecza oraz lnianą sakiewkę. Nie zabraknie też okazji, by wykonać pamiątkowe zdjęcia w średniowiecznych strojach. W ostatnim dniu majówki będzie można nauczyć się kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania. Ci, którzy chcą zobaczyć Ostrów Tumski - królewską wyspę i poznać jej mało znane oblicze, mogą wziąć udział w spacerze z przewodnikiem oraz znaną blogerką "Zabytkarą", która także przybliży historię poznańskiej Śródki.
- Kto z naszych bliskich zasługuje na koronę i tron za małe i wielkie sukcesy życia codziennego? Wśród grona otaczających nas osób z pewnością są takie, które powinny otrzymać taką nagrodę. Właśnie dlatego zachęcamy, aby zaprosić ich na majówkę, przygotować dla nich podczas warsztatów koronę, a następnie zasiąść wspólnie na tronie - w jego wyjątkowej ekologicznej wersji - zachęcają organizatorzy wydarzenia z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Z podobną intencją i pytaniem na kładce Bramy Poznania rozbłysnął nowy neon "Trzy korony". Dwie pierwsze to symbol dawnych władców - Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Przypomnienie o chwale i odpowiedzialności, którą niesie za sobą królewski tytuł. Trzecia korona jest dla ludzi współczesnych: za nasze małe sukcesy i osiąganie celów, które realizujemy każdego dnia - dodają.
Całość majówki zwieńczy koncert. Zabrzmi tradycyjna muzyka wielkopolskiej wsi w iście królewskiej oprawie. Będzie można usłyszeć dudy wielkopolskie, bębny, trąby i skrzypce, niegdyś powszechne na królewskich dworach. W Amfiteatrze Bramy Poznania wystąpi kapela Gracze z Łęgu + Witold Roy Zalewski i Janusz Prusinowski.
Koncert i spektakl plenerowy
17 czerwca o 10:25 w 7 najstarszych polskich katedrach zabiją dzwony inaugurujące projekt "1025. Muzyka Polskich Katedr". Obejmuje on zamówienie i wykonanie 40-minutowego utworu "1025" autorstwa Aleksandra Dębicza, kompozytora muzyki klasycznej i filmowej. Kompozycja powstanie na solistów oraz około 20-osobową sinfoniettę. Jej prawykonanie odbędzie się 29 czerwca 2025 roku w Archikatedrze Poznańskiej. Wystąpią wybitni soliści: Iwona Hossa - sopran, Łukasz Kuropaczewski - gitara klasyczna, Maciej Frąckiewicz - akordeon, Bartłomiej Nizioł - skrzypce. W sierpniu utwór zostanie zaprezentowany również w innych najstarszych polskich katedrach w Polsce. W ramach projektu powstanie też dokument o początkach polskiej państwowości, ilustrowany fragmentami koncertu. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy na podstawie bezpłatnej wejściówki. Współorganizatorem koncertu jest Bona Fide. Stowarzyszenie Wielkopolan.
29 czerwca odbędzie się również spektakl plenerowy "Bolezlavus: kroniki, artefakty i haplogrupy" w wykonaniu grupy inscenizatorów Asocjacja 2006. Artyści stworzą widowiskowe ujęcie opowiadanej historii dzięki elementom scenografii, muzyce na żywo i choreografii.Scenariusz przedstawienia inspirowany jest źródłami historycznymi i wnioskami płynącymi z badań archeologicznych. Spektakl rozpocznie się na placu przed katedrą po koncercie. Wstęp jest bezpłatny.
W ramach projektu "Królewska wyspa" poznaniacy i poznanianki mogą wziąć udział także w innych atrakcjach organizowanych w Bramie Poznania i na Trakcie Królewsko-Cesarskim. To m. in. wycieczki tematyczne, zajęcia edukacyjne czy warsztaty w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa.
PCD/ AJ
Zobacz również

Słowiańska wiosna w Bramie Poznania

Edukacja kontra dezinformacja - konferencja dla nauczycieli

Nowe pomniki przyrody
