Dzień Walki z Depresją - gdzie znaleźć pomoc?

23 lutego w całym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To poważna choroba, która - nieleczona - może prowadzić do śmierci. Miasto Poznań wspiera osoby, które potrzebują pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. 

Grafika - twarz człowieka, na niej napis: ogólnopolski dzień walki z depresją - grafika artykułu
Depresja jest poważnym zaburzeniem, nie można sprowadzić jej do chwilowego obniżenia nastroju

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że tylko w 2023 r. leczyło się na nią 809 tys. pacjentów - najczęściej seniorów w wieku 65-74 lata. Refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło w 2023 r. 1,7 mln osób i było to o 83% więcej niż dziesięć lat wcześniej. Zwraca uwagę rosnąca liczba dzieci poniżej 18 roku życia, które zrealizowały taką receptę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że do 2030 roku depresja będzie pierwszą najczęściej występującą chorobą na świecie. 

Depresja jest poważnym zaburzeniem. Nie można sprowadzić jej do chwilowego obniżenia nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Wśród najczęstszych objawów depresji są: obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia, zaburzenia apetytu, utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie, problemy ze snem, poczucie bezsilności, bezsensu życia, myśli samobójcze, problemy z pamięcią i koncentracją.

Gdzie szukać pomocy? 

Miejscem, które oferuje szerokie i kompleksowe wsparcie jest miejski Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Pamiątkowej 28. Pracują w nim specjaliści - psychologowie i prawnicy. Mogą tam zgłaszać się nie tylko poznanianki i poznaniacy, którzy właśnie przechodzą kryzys - ale również tacy, którzy chcą go uniknąć.  

Pomoc jest bezpłatna, finansowana z budżetu Miasta Poznania. Można tam zgłosić się osobiście, przez całą dobę (ul. Pamiątkowa 28), ale można również zadzwonić (509 111 508) lub napisać mail (pik@m.poznan.pl). 

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia. Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin. Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00 - 19:00. Znajdą tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, a także wszyscy, którzy są świadkami przemocy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:poznan.pl/wsparcie.

Wszystkie dzieci i młodzież mogą też skorzystać z pomocy przychodni, a także ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Listę placówek, które oferują bezpłatną pomoc młodym ludziom można znaleźć na stronie NFZ. W serwisie terminyleczenia.nfz.gov.pl można znaleźć najbliższe wolne terminy wizyt u specjalistów.

W Poznaniu działa też "Środowiskowe centrum poprawy zdrowia psychicznego osób starszych" - miejsce wsparcia dla dorosłych, w szczególności tych powyżej 60 roku życia oraz ich opiekunów, doświadczających kryzysu psychicznego, w tym zaburzeń poznawczych i otępienia, zagrożonych samotnością i wykluczeniem. Prowadzone są tam grupy wsparcia, interaktywne warsztaty i zajęcia praktyczne. Uczestnicy mają dostęp do indywidualnych konsultacji z psychologiem, coachem i psychiatrą.

Pomocy można też szukać w nowym Centrum Profilaktyki "Świt" - więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl/swit.

Pomoc online i przez telefon

W całej Polsce działają telefony zaufania, z których można skorzystać. Są to: 

  • Kryzysowy telefon zaufania: 116 123
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Ogólnopolski telefon zaufania dla osób LGBTQ+: 22 628 52 22
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002
  • Całodobowy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800121212
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01 (Fundacji ITAKA)
  • Całodobowa Linia Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym: 800 70 2222
  • W Poznaniu w nagłych sytuacjach można zadzwonić do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej: 509 111 508.

Wsparcie można znaleźć również w internecie, m.in. na stronach takich jak: 

AW