Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W miniony piątek, 23 marca br., zastępca prezydenta miasta Poznania Dariusz Jaworski wziął udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zorganizowanych przez władze Województwa Csongrádzkiego.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - grafika artykułu
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W 2007 roku, 23 marca jednogłośnie został ustanowiony Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej. W 2011 roku zaszczyt goszczenia uczestników tego prestiżowego spotkania przypadł w udziale Poznaniowi, jako wyróżnienie dla dobrej współpracy naszego miasta z węgierskim partnerem - miastem Győr.

W tegorocznych uroczystościach, zorganizowanych na terenie Narodowego Parku Pamięci Historycznej w węgierskim Ópusztaszer, udział wzięli prezydenci Polski i Węgier, Bronisław Komorowski i Pál Schmitt, a także parlamentarzyści, przedstawiciele miast-organizatorów Dnia Przyjaźni w poprzednich latach oraz organizacji i środowisk polonijnych.

W czasie obchodów w Ópusztaszer zastępca prezydenta miasta Poznania Dariusz Jaworski dokonał oficjalnego przekazania przechodniej flagi Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej marszałek Sejmiku Województwa Csongrád Annie Magyar.

Oficjalnym obchodom w Ópusztaszer towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne i naukowe w mieście Szeged. Zaprezentowano między innymi wystawę "Rozstrzelane miasta: Poznań-Budapeszt 1956", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i Instytutem Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 r., której wernisaż odbył się 23 marca 2011 r. w Poznaniu, w ramach uroczystości Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.