Cztery zabytkowe budynki na Łazarzu zyskują nowe dachy

U zbiegu ul. Jarochowskiego i Wyspiańskiego znajduje się zespół historycznych budynków oświatowych, w których działa Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 33. Są zabytkami, dlatego wymagają szczególnej uwagi. Trwają właśnie prace, których celem jest wymiana zniszczonych poszyć dachów. To kolejne zmiany, które zajdą w tym miejscu. W zeszłym roku odbrukowano duży plac pomiędzy gmachami. 

Galeria zdjęć budynków na Łazarzu, gdzie wymieniane są dachy - grafika artykułu
Cztery zabytkowe budynki na Łazarzu zyskują nowe dachy fot. PIM

- Budynki wchodzą w skład założenia urbanistycznego powstałego na początku XX wieku. W 1984 r. zostały wpisane do rejestru zabytków i podlegają ochronie konserwatorskiej. Drewniane konstrukcje dachów zachowały się w dobrym stanie, generalnego remontu wymagało jednak poszycie, stąd potrzeba wymiany ceramicznej dachówki. Prace rozpoczęły się na przełomie marca i lutego, a zakończą się w tym roku. Najbardziej zaawansowana jest wymiana poszycia budynku MDK. Prace realizowane są tak, by w budynkach mogły odbywać się lekcje bez konieczności przenoszenia uczniów w inne miejsca - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W MDK nr 3, od strony ul. Jarochowskiego, trwające prace polegają na kompletnej wymianie pokrycia dachu na dachówkę ceramiczną, tzw. karpiówkę. Taki sam zakres prac dotyczy budynków A, C i P Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33, znajdujących się od strony ul. Wyspiańskiego. Wszędzie dachówka będzie miała swoją pierwotną kolorystykę, gdyż przeprowadzona analiza istniejących pokryć budynków całego kompleksu i kwerenda historyczna wykazały, że miały one kolor łupkowo-szary. Przed rozpoczęciem trwającego remontu dachy były czerwone. Przykładowe nowe dachówki zostały przedstawione do ostatecznej akceptacji konserwatorskiej, by były jak najbliższe pierwowzoru.

W ramach prac wymieniane są również opierzenia i rynny spustowe. Zadaniem wykonawcy robót jest też naprawa kominów. W zakres inwestycji wchodzi także wymiana łat pod dachówkę i założenie izolacji, ale też odpowiednia impregnacja konstrukcji więźb dachowych i zabezpieczenie ich przed ewentualnym pożarem.

Trwające prace realizowane są zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków. Trzy gmachy powstały w latach 1908-1913 - to dwa budynki należące do dzisiejszego zespołu szkół i jeden, w którym mieści się MDK. Stylistycznie odnosiły się do form renesansowo-barokowych. Z kolei dzisiejszy budynek A powstał w 1914 r. i zamknął od południa prostokątny dziedziniec. Późnobarokową formą nawiązał do charakteru istniejącej już zabudowy. W budynkach mieściła się szkoła żeńska, w której na poziomie podstawowym uczyły się dziewczęta. Kompleks odegrał też istotną rolę podczas Powszechnej Wystawy Krajowej, którą zorganizowano w Poznaniu w 1929 r. W budynkach zorganizowano pawilony prezentujące m.in. wyroby przemysłu galanteryjnego, zabawki, osiągnięcia Towarzystwa Polska Sztuka Dekoracyjna. Znajdowały się tam też biura administracji Pewuki.

Wymiana dachów to kolejne zmiany, które zajdą w kompleksie budynków przy skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego. W ubiegłym roku z dziedzińca zniknął asfalt. W jego miejscu powstał ogród i ścieżka sensoryczna, posadzono nowe rośliny. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Poznan.pl.

PIM