Aquanet kończy 160 lat

Już w średniowieczu mieliśmy rurmistrzów i nosiwodów. Wodę czerpano wówczas drewnianymi rurami głównie z Bogdanki. W 1847 r. hrabia Edward Raczyński wybudował drewniane wodociągi, w których płynęła woda ze wzgórz winiarskich. Jednak liczba mieszkańców rosła, a warunki sanitarne się pogarszały. Mieszkańcy coraz głośniej wyrażali swoje niezadowolenie, a problem dostrzegały też niemieckie władze Poznania. Poskutkowało to podjętą w 1865 r. uchwałą, która dała podwaliny pod budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej
Wtedy ruszyła też budowa Wasserwerke przy Grabenstrasse, czyli Zakładu Wodociągowego przy Grobli. Obiekt zaczął działać już rok później, a w kolejnych latach był wielokrotnie modernizowany. Tak zaczęła historia, którą dziś kontynuuje spółka Aquanet.
- Dziś to nowoczesne i sprawne przedsiębiorstwo, które należy do ścisłej czołówki firm z branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dzięki współpracy z Aquanetem sprawnie zinwentaryzowaliśmy i wymieniliśmy infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w centrum miasta. Spółka aktywnie inwestuje też w nowe technologie, razem z Veolią Poznań szukając sposobów na odzyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych. Teraz stoją przed nią kolejne wyzwania związane ze skutecznym zatrzymaniem wody w mieście i budową zbiorników retencyjnych. Jestem przekonany, że one również zakończą się sukcesem.
Spółka dostarcza usługi do blisko 900 000 mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Zarządzana przez nią sieć wodociągowa liczy 2600 km, a kanalizacja sanitarna 2500 km - to odległość jaką w linii prostej pokonamy z Poznania do Madrytu. Wykonany w ostatnich dekadach skok cywilizacyjny był możliwy dzięki aktywnemu zabieganiu o środki unijne, co działo się już w okresie przedakcesyjnym. Skuteczne i sukcesywne działanie pozwoliło na pozyskanie dotychczas przeszło 1,1 miliarda złotych dofinansowań z Brukseli. Modernizacja infrastruktury i stałe podnoszenie standardów są dostrzegane przez mieszkańców - najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie spółki pokazują, że aż 47 proc. poznaniaków regularnie pije kranówkę.
Świętujmy wspólnie
- Jesteśmy dla mieszkańców i wspólnie z mieszkańcami chcemy świętować nasz jubileusz. Pierwszym widocznym akcentem w przestrzeni miejskiej będą aquanetowe koziołki. Koziołki są symbolem Poznania, ale przez ostatnią dekadę stały się też nierozłącznie związane z Aquanetem. Dziesięć lat temu, kiedy obchodziliśmy nasze 150-lecie, przygotowaliśmy figury, które stanęły na terenie naszych obiektów, a także wielu innych firm i instytucji. W tym roku kolorowe koziołki trafią również na ulice naszego miasta - zapewnia prezes Aquanetu Paweł Chudziński.
Można wypatrywać ich, kiedy zrobi się nieco cieplej. A wszystkie podmioty, które chcą się włączyć w akcję i zaprosić koziołki na swój teren, uzyskają szczegółowe informacje po przesłaniu wiadomości na adres: marketing@aquanet.pl.
Już dziś warto zarezerwować sobie w kalendarzu datę 21 czerwca. Tego dnia Aquanet przejmuje Łęgi Dębińskie, gdzie za dnia odbędzie się piknik rodzinny, w czasie którego nie zabraknie dobrej zabawy dla najmłodszych. Wieczorem natomiast rozpocznie się koncert muzyki filmowej, podczas którego wystąpią muzycy Filharmonii Poznańskiej. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa, a muzyka nie będzie jedyną atrakcją. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pierwszy w historii Poznania publiczny pokaz dronów, dzięki któremu niebo nad parkiem stanie się sceną dla spektakularnego świetlnego show.
Jubileuszowych akcentów w przestrzeni miejskiej będzie więcej - pojawią się na murach,
drogach, na elementach infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.
- Nie zapominajmy, że Aquanet to blisko 900 osób, które każdego dnia pracują na to, żeby mieszkańcy aglomeracji poznańskiej mieli zapewnione absolutnie kluczowe dla komfortu życia usługi. Z tego miejsca chciałbym Wam drodzy współpracownicy serdecznie podziękować! - dodaje Paweł Chudziński.
Aquanet
Zobacz również

Nowy skwer na Ogrodach dostępny dla mieszkańców

Weekend w Poznaniu

IT Fitness Test w Poznaniu
