80. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań

Na poznańskiej Cytadeli uczczono kolejną rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań. Tak jak w dwóch poprzednich latach, w związku z toczącą się wojną w Ukrainie, obchody odbyły się pod Dzwonem Pokoju.

Galeria zdjęć z uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań - grafika artykułu
80. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań

- Spotykamy się dzisiaj, w tym mieście, które podniosło się z gruzów, w miejscu pamiętającym bohaterstwo, strach, okrucieństwo, cierpienie, śmierć, by uczcić wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat. 23 lutego 1945 roku, po miesiącu walk, padła Cytadela, najsilniejszy i ostatni bastion twierdzy Poznań - mówił podczas uroczystości Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Jesteśmy tutaj teraz, by ten dzień przypomnieć. I uczcić tych wszystkich, którzy za tę polską radość i satysfakcję zapłacili życiem. Żołnierzy, którzy walcząc, ginęli na obcej ziemi, cywili, którzy bronili swoich domów i bliskich. Poległym w walce z okupantem należy się pamięć i szacunek. Niech na tej najdroższej nam ziemi doznają pokoju, który nie był im dany za życia. Pokój im na wieki!

Tak jak w roku ubiegłym, główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny. 24 lutego przypadnie bowiem trzecia już rocznica agresji Rosji na Ukrainę.

- Nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszej, trzeciej rocznicy napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Nasi sąsiedzi w imponujący sposób zdają egzamin z narodowej i obywatelskiej dojrzałości, opierając się atakom agresora. My rozumiemy pragnienie wolności i zawsze będziemy wspierać naród ukraiński w dążeniu do niej! - zakończył przemówienie Jędrzej Solarski. 

W czasie głównych uroczystości oprócz zastępcy prezydenta Poznania głos zabrali głos także: Yurij Tokara - Konsul Generalny Ukrainy oraz Martin Kremer - Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

W tym roku, w związku z okrągłą osiemdziesiątą rocznicą, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Cytadelowców Poznańskich zaprezentowaliwyjątkowy program artystyczny, któryprzygotowali z myślą o bohaterach wyzwolenia. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać utworu pod tytułem "Dla Cytadelowców Poznańskich", który wykonał chór szkolny ChóRico. Radosław Borykin wyrecytował wiersz pod tytułem "Wyzwolenie Poznania", a w piosence pod tytułem "Wolność nad Wartą" chórowi towarzyszyli soliści: Paulina Kędzierska oraz Ryszard Nowak, który był też autorem słów, kompozytorem muzyki oraz reżyserem występu. 

Po uroczystościach pod Dzwonem Pokoju w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich złożyli Jędrzej Solarski i  Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania. Obecni byli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych i wojewódzkich oraz środowisk kombatanckich. 

Przed uroczystościami pod Dzwonem Pokoju Jędrzej Solarski złożył kwiaty w asyście straży miejskiej pod Pomnikiem Żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego.

W piątek, 21 lutego przedstawiciele Miasta odwiedzili także kwatery żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich na Miłostowie. Kwiaty złożono również pod kamieniami pamięci ofiar wojny w Ukrainie, znajdujących się na cmentarzach Junikowo i Miłostowo.

Bitwa o Poznań to trwające miesiąc walki o odzyskanie ziem spod niemieckiej okupacji. Zakończyły się rankiem 23 lutego 1945 r., kiedy po 5-dniowym oblężeniu poddało się wojsko broniące Cytadelę. W wyniku natarcia poległo niemal 6 tysięcy żołnierzy radzieckich oraz 2-3 tysiące z armii niemieckiej. Straty po stronie polskiej wynosiły ok. 700 ofiar.

RB