Wielkopolska Platforma Innowacyjna jest efektem partnerstwa Miasta Poznania oraz siedmiu publicznych uczelni wyższych i trzech instytutów naukowo-badawczych z Poznania. Wielkopolska Platforma Innowacyjna to portal internetowy (www.wpi.poznan.pl), który zawiera bazę usług badawczych i rozwiązań technologicznych oferowanych gospodarce przez jednostki naukowe (baza ofert WPI). Oferty zamieszczane na portalu stanowią własność uczelni oraz instytucji naukowo-badawczych. Obecni w bazie ofert WPI znajduje się ponad 240 wpisów.
Zespołu Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej (http://wpi.poznan.pl/artykul/1334.html) stanowią :
- przedstawiciele siedmiu poznańskich uczelni wyższych tzw. promotorzy przedsiębiorczości akademickiej;
- osoby reprezentujące trzy instytuty naukowo-badawcze z Poznania: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Obróbki Plastycznej;
- pracownicy Wydziału Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Poznania.
Dr inż. Stanisław Ziółkiewicz- Zastępca Dyrektora ds. Wdrożeń i Innowacji Instytutu Obróbki Plastycznej zaprezentował uczestnikom wizyty działalności Instytutu. a następnie oprowadził po nowocześnie wyposażonych laboratoriach i warsztacie. Jednostka resortowa (podległa Ministerstwu Gospodarki) jaką jest Instytut Obróbki Plastycznej, zajmuje się opracowywaniem, badaniem i wdrażaniem technologii, maszyn, urządzeń i narzędzi do pozahutniczej obróbki plastycznej.
Goście zwiedzili Instytut oraz zapoznali się z wyposażeniem i zakresem działania Zakładu Badania Metali, Laboratorium Inżynierii Powierzchni i Tribologii, a także stanowisk, gniazd i linii badawczych Instytutu, w tym:
- gniazda kształtowania końcówek rur metodą przepychania,
- linii do kształtowania wspornika uchwytu,
- gniazda badawczego kucia metodą TR,
- gniazda badawczego kształtowania części z proszków metali.
Instytut Obróbki Plastycznej od sierpnia bieżącego roku, jako Partner WPI, aktywnie uczestniczy w życiu Platformy. W bazie ofert WPI, która jest adresowana do innowacyjnych przedsiębiorstw z Wielkopolski, znajdują się następujące oferty Instytutu:
- Badania struktury i właściwości mechanicznych metali i stopów oraz kompozytów metalowych. (http://wpi.poznan.pl/oferta/783.html)
- Nowoczesna wyoblarka MWS 700 do kształtowania obrotowego wyrobów z blach. (http://wpi.poznan.pl/oferta/804.html)
- Innowacyjna technologia i urządzenia do kształtowania plastycznego końcówek sprzęgłowych wałów transmisyjnych. (http://wpi.poznan.pl/oferta/807.html)
- Kształtowanie obrotowe części osiowo symetrycznych. (http://wpi.poznan.pl/oferta/809.html)
O dobrych praktykach współpracy Instytutu z biznesem można przeczytać w artykule opracowanym przez p. Ewę Szymańską (Kierownik Centrum Promocji i Wydawnictw w Instytucie Obróbki Plastycznej).: "Nauka dla gospodarki na przykładzie współpracy Instytutu Obróbki Plastycznej z przemysłem ", który jest zamieszczonym na portalu www.wpi.poznan.pl.
Serdecznie zapraszamy zainteresowane firmy do współpracy z Partnerami Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej!
Zobacz również

Grow in Poznan - międzynarodowa konferencja wspierająca przedsiębiorczość i rozwój kompetencji zawodowych

Działalność nierejestrowa - kwestie podatkowe. Bezpłatne szkolenie online w języku ukraińskim

Konferencja Szansa na więcej - rozwój, biznes, przyszłość
