Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii

31 marca Promotorzy Przedsiębiorczości: Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Instytutu Genetyki Roślin PAN wraz z Panią Dyrektor i pracownikami merytorycznymi Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania udali się do Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. 

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Małgorzaty Krzyżanowska - Szejner, promotorki przedsiębiorczości akademickiej poznańskiej AWF oraz na zaproszenie profesora Aleksandra Barinowa-Wojewódzkiego dyrektora WCPiT.

wpi - grafika artykułu
Wpi

W spotkaniu uczestniczyli również naukowcy z Wydziału Fizyki UAM, Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk.

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu była licznie reprezentowana nie tylko przez organizatorów spotkania ale także naukowców z Zakładu Teorii Sportu, Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej, Zakład Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia oraz specjalistę ds. praktyk klinicznych Katedry Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych. W spotkaniu uczestniczyła również rzeczniczka prasowa uczelni.

Część prezentacyjną rozpoczął gospodarz, który skutecznie łączy pracę naukową kierownika Katedry Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych i Pełnomocnika Rektora AWF ds. Praktyk Klinicznych z zarządzaniem szpitalami pulmonologii i torakochirurgii w Wielkopolsce. Po przywitaniu gości i przedstawieniu drogi do innowacyjnych rozwiązań WCPiT, dr Paweł Gabryel i dr n. med. Maciej Bryl (ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii) przedstawili słuchaczom prezentacje medyczne na temat pierwszego przeszczepu płuca w Wielkopolsce oraz perspektyw leczenia niedoboru komórkowego raka płuc (polecamy artykuł:  WIELKI SUKCES WIELKOPOLSKIEGO CENTRUM PULMONOLOGII I TORAKOCHIRURGII. Dopełnieniem prezentacji WCPiT było wystąpienie dr inż. Pawła Kominka, który jako kierownik działu IT zaprezentował najnowsze rozwiązania stosowane przez szpital.

Następnie o zabranie głos zostali poproszeni goście, którzy przedstawili współpracę poznańskich instytucji naukowo-badawczych prowadzoną z inicjatywy Miasta Poznania m.in. jako projekt Wielkopolska Platforma Innowacyjna (http://wpi.poznan.pl/) oraz zespoły naukowe i rozwiązania badawcze pod kątem możliwej współpracy z WCPiT. Prezentacje przedstawili w następującej kolejności: mgr Honorata Pilarczyk (koordynator projektu WPI, Miasto Poznań), prof. Ryszard Krzyminiewski (kierownik Zakładu Fizyki Medycznej UAM), mgr Anna Gawrońska-Błaszczyk (główny specjalista GS1 Polska ILiM), mgr inż. Paulina Szewczyk (dyrektorka CIRiTT PP), mgr Judyta Strakowska (doktorantka Zakładu Genetyki Patogenów i Odporności Roślin IGR PAN).

Po owocnej dyskusji personel WCPiT oprowadził uczestników po szpitalu.

Zobacz fotorelację: Spotkanie w WCPiT (http://www.wpi.poznan.pl/galeria/3_76.html)

Spotkanie było wyjątkowe ponieważ nie tylko pozwoliło naukowcom wyznaczy obszary współdziałania ale badania Wydziału Fizyki UAM oraz rozwiązania ILiM wzbudziły żywe zainteresowanie współpracą po stronie gospodarzy. Wizyta w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii była trzynastą wizytą w firmach w ramach Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej (Wiemy, jak połączyć naukę z biznesem http://wpi.poznan.pl/artykul/1275.html) i potwierdza tezę o możliwości współpracy poznańskich jednostek naukowo-badawczych i szpitali najwyższego poziomu referencyjnego. Na kolejne spotkania nasz zespół wybiera się do Wielkopolskiego Centrum Klasteringu oraz Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości firmy Promag S.A.

Znajdź nas na FB