Kto może nie płacić składki zdrowotnej prowadząc działalność gospodarczą?

Osoby te pomimo braku obowiązku opłacania składki zdrowotnej nie tracą prawa do ubezpieczenia. Nadal podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu (choć nie płacą składki) i mogą cały czas korzystać z publicznych świadczeń zdrowotnych.
Warunki, które należy spełnić:
- emeryci i renciści oraz z nimi współpracujące - świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz miesięczny przychód z działalności gospodarczej nie przekracza 50% kwoty emerytury minimalnej lub podatek dochodowy rozliczany jest w formie karty podatkowej;
- kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie muszą opłacać składki zdrowotnej w okresie trwania urlopu macierzyńskiego jeśli pobierają zasiłek macierzyński w kwocie nie wyższej niż kwota tzw. świadczenia rodzicielskiego (które obecnie wynosi 1000 zł netto);
- osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby z nimi współpracujące, jeśli miesięczny przychód z działalności gospodarczej nie przekracza 50% kwoty emerytury minimalnej. Składki zdrowotnej nie zapłaci również osoba niepełnosprawna, która rozlicza się w formie karty podatkowej.
Osoba będąca wspólnikiem spółki z o.o. lub spółki akcyjnej nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zwolnienie z opłacania składek (w tym składki zdrowotnej) przysługuje jedynie wspólnikom wieloosobowej spółki. Osoba będąca jedynym wspólnikiem (posiadająca 100% udziałów) jest traktowana tak samo jak osoba prowadząca działalność gospodarczą, a co za tym idzie, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Należy pamiętać, że wspólnik spółki kapitałowej nie opłacający składek, nie podlega ubezpieczeniom.
Zobacz również

Konferencja Szansa na więcej - rozwój, biznes, przyszłość

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Spotkanie informacyjne: dotacje, innowacje, zrównoważony rozwój - możliwości dla firm w 2025
