SŁONICA "KINGA" ZAKOŃCZYŁA ŻYCIE

Wczoraj, 8 października, w poznańskim ZOO o godzinie 13.00 zakończyła życie słonica "Kinga". Przyjechała do Poznania 8 sierpnia 1955 roku. Prawdopodobnie miała wtedy około 3 lat. Była jednym z najstarszych słoni żyjących w ogrodach zoologicznych Europy i najstarszym w Polsce. Wbrew powszechnie rozpowszechnionym poglądom, słonie tylko wyjątkowo przekraczają wiek 50 lat. Przyczyną upadku były zaburzenia krążenia - typowy objaw wieku starczego.
Całe swoje życie, prawie pół wieku, "Kinga" spędziła w Starym ZOO. Zapewne trudno znaleźć poznaniaka, który choć raz jej nie widział i nie znał jej imienia, była jedną z najbardziej znanych mieszkanek naszego miasta.
Wraz z odejściem "Kingi" zamyka się pewien rozdział historii poznańskiego ZOO. Skromne pomieszczenie dla słonia w Starym ZOO nie będzie mogło już służyć następnemu mieszkańcowi. Przepisy Unii Europejskiej, a także zwykłe zasady humanitaryzmu nie pozwalają na umieszczenie tam kolejnego słonia. Niemniej jednak nam, pracownikom ZOO będzie jej bardzo brakowało. Poznaniakom zapewne też.
Nadzieją na możliwość zapoznania się z tymi wielkimi ssakami jest tylko budowa nowej słoniarni w Nowym ZOO.

Zobacz również

01.06.2004

W POZNAŃSKIM ZOO URODZIŁ SIĘ BIZON LEŚNY I TAPIR ANTA

W poznańskim Nowym ZOO w weekend urodziły się dwa niezwykłe zwierzęta.
30 maja rano urodził się bizon leśny. Maleństwo jest bardzo silne i wstało już w 15 minut po urodzeniu.
Wszyscy znają bizony preriowe, które można oglądać w prawie każdym zoo w Europie. Bizony leśne natomiast to prawdziwa rzadkość. Obecnie żyją tylko w czterech europejskich kolekcjach. Na początku XIX stulecia bizony zamieszkiwały w milionowych stadach Amerykę północną. Bizon preriowy został uratowany od całkowitej zagłady w ostatniej chwili. Dzięki skutecznej ochronie, dziś znów w naturze żyje kilkadziesiąt tysięcy osobników. Znacznie gorzej działo się bizonowi leśnemu. Zamieszkiwał on nie trawiaste prerie, lecz gęste lasy północy USA i Kanady. W latach 40 - tych XX wieku uznano go za gatunek wymarły. Na szczęście w 1957 roku odkryto małą, liczącą zaledwie 200 osobników grupkę w prowincji Alberta w Kanadzie. Objęto je natychmiastową ochroną i dziś żyje w naturze już około 4000 osobników. Niestety od kilku lat w Parku Narodowym Wodo Buffalo notuje się coraz więcej przypadków chorób zakaźnych i populacja bizonów leśnych nie rośnie.
Bizon leśny różni się od preriowego nieco większym wzrostem i wagą, kształtem i długością rogów a także ciemniejszym ubarwieniem.
Z zoo w Lipsku poznańska placówka otrzymała jednego samca i trzy samice. Są one zaczątkiem nowego stada hodowlanego. W maju 2003 roku urodziło się pierwsze młode - samiczka. Płeć najnowszego malucha jest jeszcze nieznana, gdyż matka nie dopuszcza pracowników ZOO w jego pobliże.
W piątek, w ubiegłym tygodniu urodził się także w Nowym ZOO tapir anta. Tapiry to niezwykłe zwierzęta o bardzo starym rodowodzie. Pomimo zewnętrznego podobieństwa do świni są zwierzętami nieparzystokopytnymi, a więc spokrewnionymi raczej z końmi i nosorożcami. W naturze zamieszkują dżungle Ameryki południowej. Żyją samotnie. Odżywiają się owocami, liśćmi i pędami drzew i krzewów. Są największymi ssakami lądowymi Ameryki południowej i z tego względu poluje się na nie. Obecnie w naturze w wielu terenach są już wytępione, a ich hodowla w zoo ma duże znaczenie dla zachowania gatunku.
W razie niebezpieczeństwa często chronią się w wodzie. Doskonale pływają i nurkują. Można to także obserwować na naszym wybiegu, gdyż tapiry maja dostęp do stawu. Tapiry są zwierzętami łagodnymi, acz obdarzonymi niesamowita siłą i łatwo się oswajają, pozwalając obsłudze na pełny kontakt. Uwielbiają wręcz drapanie po brzuchu.
Młody po urodzeniu znacznie różni się od jednolicie brązowo ubarwionych osobników dorosłych, ma bowiem białe prążki i plamki, podobnie jak warchlak dzika. Prążki te tracą w wieku około 6 miesięcy. Ciąża u tapirów trwa ponad 1 rok.
Hodowla tapirów w naszym zoo ma bardzo długą tradycję. Pierwszy tapir anta urodził się w 1958 roku, a od tej pory w Poznaniu zanotowano już ponad 30 przychówków. Tapiry z poznańskim rodowodem lub ich potomstwo żyją w innych ogrodach zoologicznych Polski, Rosji, Łotwy, Estonii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, a nawet jeden z nich trafił aż do Argentyny.

06.10.2003

DNI PIELĘGNIARZA ZWIERZĄT W STARYM ZOO

Jak co roku, w październiku Ogród Zoologiczny w Poznaniu organizuje wiele specjalnych atrakcji dla zwiedzających pod hasłem "Dni pielęgniarza zwierząt".
Od 12 do 17 października w Starym ZOO przy ul. Zwierzynieckiej będzie można przeżyć "bliskie spotkanie" z wieloma ciekawymi zwierzętami. W niedzielę, 12 października, od godziny 12.30 do 15.00 będzie można dotknąć na przykład warana, żółwia, węża lub szynszylę. Natomiast przez pięć kolejnych dni, od 13 do 17 października, zorganizowane grupy szkolne będą bezpłatnie oprowadzać po Starym ZOO przewodnicy. Pracownicy Ogrodu Zoologicznego odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące zachowań egzotycznych zwierzą i ich zwyczajów żywieniowych. Opiekunowie zwierząt opowiedzą o swoich podopiecznych, np: Dlaczego żółwie lądowe kąpie się w ciepłej wodzie? Po co papugom krzywy dziób? Czy małpy jedzą tylko banany Dlaczego niektóre żaby są takie kolorowe?
Zorganizowane grupy i wycieczki szkolne muszą wcześniej umówić się z przewodnikiem telefonicznie. Prosimy dzwonić pod numery telefonów 848-08-47 lub 848-08-63 w godzinach 7.00-14.30.

Straszyk Extatosoma tiaratum
14.08.2003

NIE TAKI STRASZNY ZWIERZ JAK GO MALUJĄ

Ogród Zoologiczny w Poznaniu zaprasza w niedzielę 17.08.2003 r. do Starego ZOO na imprezę pt."Nie taki straszny zwierz jak go malują", która odbędzie się od godz.13:00 do 16:00.
Podczas imprezy będzie można przekonać się, że węże na pewno nie są śliskie oraz dowiedzieć się jak te zwierzęta widzą i polują.
Osoby hodujące węże dusiciele i chcące się nimi pochwalić mogą przynieść je do Starego ZOO (pod warunkiem, że nie są agresywne) na imprezę w godz. 13:00 do14:00 i opowiedzieć ich wspólną historię.
W czasie zabawy pracownicy ZOO opowiedzą wszystko o ptasznikach: czy są jadowite i jak je hodować. Będzie również okazja do zobaczenia z bliska skorpionów, patyczaków trudnych do odróżnienia od gałązki na drzewie, straszyków i olbrzymich chrząszczy mierzących ponad 20 cm. Zapraszamy dzieci do zabawy i konkursów z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie malowanie przez plastyczkę zwierząt na buziach lub rączkach.

Bolita
07.08.2003

ZABAWA PT."MÓJ GRZBIET JEST MOJĄ TWIERDZĄ"

Ogród Zoologiczny w Poznaniu zaprasza w niedzielę, 10 sierpnia, od godz. 13:00 do 16:00, do Starego ZOO przy ul. Zwierzynieckiej na imprezę pt."Mój grzbiet jest moją twierdzą". W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną pancerniki, jeże, żółwie i ślimaki. Są to zwierzęta, które zostały wyposażone przez naturę w "naturalne tarcze", które chronią je przed napastnikami.
Pancerniki mają pancerz zbudowany z twardych rogowych tarczek, a niektóre gatunki mają zdolność zwijania się w kulę. U jeży "tarcze" stanowią kolce i - podobnie jak pancerniki bolita - dzięki silnym mięśniom grzbietowym mają możliwość zwijania się w kolczastą kulę. Skorupa żółwi i ślimaków stanowi bezpieczne schronienie przed niebezpieczeństwem i niesprzyjającymi warunkami.
Na wspólną zabawę i konkursy z nagrodami zapraszamy wszystkie dzieci. Najmłodszym buzie malować będzie plastyczka.