Opieka paliatywno-hospicyjna w Poznaniu
W ramach akcji "Hospicjum to też życie" 10 października odbędą się drzwi otwarte w Hospicjum Palium na os. Rusa. Celem tegorocznej akcji jest zachęcenie do wolontariatu hospicyjnego przede wszystkim osoby, które mają za sobą okres pracy zawodowej. To już jest szósta edycja tej akcji, organizowanej przez Fundację Hospicyjną, do której każdego roku włącza się ponad sto ośrodków w całym kraju.
Działające w Poznaniu trzy hospicja zapewniają całodobową opiekę i pomoc głównie w miejscu zamieszkania chorego (tzw. hospicja domowe), ale także w hospicjum stacjonarnym i poradniach medycyny paliatywnej czy geriatrycznej. Obejmuje ona m.in. zapobieganie i uśmierzanie bólu, łagodzenie cierpień oraz wspomaganie rodzin chorych zarówno przez odciążenie ich w opiece nad chorymi, jak również udzielaniu instrukcji dotyczącej właściwej pielęgnacji chorego. Rocznie z pomocy hospicjów korzysta ok. 3 tys. osób z Poznania i okolic. Są to przede wszystkim osoby w wieku 50-60 lat i starsze. W poznańskich ośrodkach specjalizujących się w opiece paliatywno-hospicyjnej pracuje ok. 300 osób. Większość to pracownicy medyczni (lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci), są tam także osoby bez wykształcenia medycznego, które czują potrzebę niesienia pomocy. Co trzecia osoba pracuje jako wolontariusz.
Wykaz hospicjów działających w Polsce dostępny jest na stronie internetowej www.hospicja.pl. Na terenie Poznania działają następujące hospicja:
Hospicjum Palium Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM im. Karola Marcinkowskiego
os. Rusa 25a
tel. (061) 873 83 06
www.hospicjum-palium.pl
Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej - Hospicjum Domowe
ul. Bednarska 4
tel. (061) 852 92 99
www.hospicjum-domowe.poznan.pl
Hospicjum św. Jana Kantego
ul. Akacjowa 6
tel. (061) 832 12 11
Zobacz również

Niski poziom bezrobocia w Poznaniu

Przeciętne trwanie życia w Poznaniu

Wysoki rating Poznania potwierdzony
