Monitoring styczeń 2025 - wybrane interwencje

W styczniu 2025 r. operatorzy poznańskiego monitoringu miejskiego ujawnili łącznie 679 różnego rodzaju incydentów i zdarzeń.

strażniczki miejskie podczas interwencji ulica Kanałowa - grafika artykułu
strażniczki miejskie podczas interwencji ulica Kanałowa

Najwięcej, bo 352 zdarzenia zaobserwowano w rejonie Starego Miasta, 84 w rejonie Wildy oraz 63 w rejonie Jeżyc.

Najczęściej powtarzające się zdarzenia dotyczyły m.in.: 

spożywania alkoholu w miejscu zabronionym - 202

wykroczeń drogowych - 160

uchybienia porządkowe - 104

dewastacje - 4

osoby będące w potrzebie - 12

osoby nietrzeźwe - 6

plakaty/graffiti - 2

posiadanie substancji niedozwolonych - 17

bójki - 3

Wybrane interwencje:

6 stycznia godz.06:04 ul. Zamkowa - zaobserwowano mężczyznę malującego sprayem po dwóch kolumnach ogrodzenia Wzgórza Przemysła. Poinformowano KMP cały czas obserwując w/w osobę. Następnie mężczyzna "pomalował" słupek do mocowania rowerów i elewację kamienicy. Mężczyznę został zatrzymany przez policjantów, którzy pokazali mu miejsca, które zdewastował jak się okazało przy użyciu czarnej pianki montażowej w sprayu.

26 stycznia godz. 6.37 ul. Strzelecka pod Urzędem Skarbowym siedzi mężczyzna bez butów, kurtki, w samej bluzie. Wcześniej leżał na terenie zielonym. Na miejscu interweniowali strażnicy miejscy. Mężczyzna nie miał dokumentów, nie chciał pomocy medycznej. Nie był też nietrzeźwy. Poprosił jedynie o pomoc w dotarciu na komisariat policji, ponieważ jest żołnierzem. Strażnicy okryli stopy z dostępnych materiałów i zabrali mężczyznę na KP Stare Miasto.

27 stycznia godz. 1.26 Sprzed wejścia do lokalu u zbiegu ul. Wroniecka/ Kramarska mężczyzna wyrywa roślinkę z donicy i ją wyrzuca, a następnie przewraca kubły ze śmieciami. Interweniowali policjanci, którzy zabrali wandala do wytrzeźwienia na ODON.

31 stycznia godz. 6.25 ul. Wrocławska - operator zauważył mocno pobudzonego mężczyznę, który bardzo dziwnie się zachowywał, być może był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Na ul. Szkolnej wsiadł do białego samochodu osobowego jako kierowca i odjechał nim w stronę al. Marcinkowskiego, następnie udał się na Rynkową/ Zamkową, gdzie na chwilę zaparkował. Powiadomiony patrol policji zatrzymał kierowcę na ul. 23 lutego i przewiózł na KP Stare Miasto.

31 stycznia godz. 7.11 ul. Kanałowa 1. Odpada elewacja z budynku wprost na chodnik. Interweniowały strażniczki miejskie z Grunwaldu. Nakazano zarządcy pilne zabezpieczenie miejsca zagrażającemu zdrowiu i życiu użytkowników drogi. Teren oznakowano taśmą.

Przy okazji podsumowania styczniowego przedstawiamy podsumowanie 2024 roku:

Miejski system monitoringu wizyjnego obsługiwany jest przez 30 operatorów (cywilnych pracowników Straży Miejskiej Miasta Poznania), wchodzących w skład Referatu Monitoringu. Stanowiska usytuowane są w siedzibie przy ulicy Libelta jako Zintegrowane Centrum Oglądu Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego i obejmują nadzorem rejony: Nowe Miasto, Wilda, Grunwald, Jeżyce, Północ oraz Stare Miasto. Według stanu na dzień
31 grudnia 2024 roku do dyspozycji operatorów były 1.493 cyfrowe kamery obrotowe lub stacjonarne. Kamery obsługiwane są przez operatorów pracujących w systemie całodobowym, których podstawowym zadaniem jest ujawnianie zdarzeń mających znamiona czynów przestępczych lub cechujących się dużą szkodliwością społeczną.

Prowadząc obserwację operatorzy monitoringu wizyjnego ujawnili 10.266 zdarzeń wymagających podjęcia interwencji, zgłaszając 9.576 z nich na stanowisko Dyżurnego SMMP w celu zrealizowania przez właściwe referaty SMMP, a pozostałe 690 właściwym komisariatom Policji. Największą liczbę niepożądanych zdarzeń (3.957) odnotowano na stanowisku operatorów na Starym Mieście.

Zgłoszenia otrzymane od operatorów pozwoliły na zatrzymanie 116 osób, w tym posiadających substancje narkotyczne (65), zakłócających porządek publiczny (19), sprawców dewastacji (13), sprawców rozbojów, kradzieży i pobić (8), poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości (6) oraz uczestników bójek ulicznych (5).

System miejskiego monitoringu wizyjnego, poprzez całodobowe funkcjonowanie
i prowadzenie ciągłej obserwacji, zwiększa skuteczność działań strażników miejskich oraz policjantów. Patrole podejmują swoje czynności w miejscach, gdzie zaistniała sytuacja wymaga natychmiastowego działania. Obecność kamer wpływa na zmniejszenie liczby popełnianych wykroczeń i przestępstw w miejscach objętych ich zasięgiem, a zapisy obrazu, które stanowią materiał dowodowy, są pomocne podczas prowadzenia czynności wyjaśniających lub dochodzeniowo - śledczych. System jest także skutecznym narzędziem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców, przyczynia się do zachowania ładu i estetyki w przestrzeni publicznej, czy ujawniania awarii technicznych i uszkodzenia infrastruktury. Dodatkową zaletą działania systemu monitoringu miejskiego jest częsta obecność wybranych zdarzeń w materiałach prasowych lub mediach społecznościowych, ukazujących szybkie i skuteczne reakcje służb na ujawnione przestępstwa lub wykroczenia.

W tegorocznych planach jest rozbudowa monitoringu o kolejne rejony na wnioski i dotacje z budżetów Rad Osiedli i PBO. Dodatkowo 23.12.2024 r. zawarto umowę z firmą CENTRUM INFORMATYKI ZETO S.A. na realizację zadania pn. "Dostawa kamer przeznaczonych do modernizacji Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania wraz z ich instalacją w oparciu o gotową infrastrukturę techniczną w rejonie Starego Miasta". Planowana modernizacja obejmie 30 punktów kamerowych. Łącznie w ramach zawartej umowy planowana jest dostawa i instalacja 60 kamer.

Ponadto w 2025 roku WZKiB planuje wykonać modernizację najstarszych kamer z rejonu Jeżyc instalowanych w latach 2005-2011 oraz ewentualny montaż kamer w nowych lokalizacjach.