Dziś Światowy Dzień Kota

Dziś swoje święto mają wszystkie koty. Poznańscy strażnicy miejscy odławiają około 200 kotów rocznie. Ale w związku z ich świętem każdy może włączyć się w pomoc. Zachęcamy do zapoznania się w jaki sposób można to zrobić.

Na zdjęciu dwa czarne koty w transporterze odłowione przez strażników miejskich - grafika artykułu
Światowy Dzień Kota

- Światowy Dzień Kota wpisał się już na stałe w kalendarz poznańskich wydarzeń. To okazja, by zwrócić uwagę na humanitarne traktowanie zwierząt domowych, właściwą opiekę nad kotami i ich bezpieczeństwo - w tym zachęcić do czipowania, przeciwdziałanie bezdomności i wiele innych aspektów - mówi Monika Nowotna, przewodnicząca Zespołu Koci Okrągły Stół i zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. 

Zbiórka darów, konkurs oraz spotkanie w kociarni

Tak jak w latach poprzednich, z myślą o poznańskich kociambrach i ich miłośnikach przygotowano wiele wydarzeń. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt. "Koty w dobrych rękach, czyli jak dbać o futrzastych przyjaciół". Zabawa skierowana jest do dzieci w wieku 7 - 12 lat. Dla laureatów przewidziano nagrody. Szczegóły konkursu dostępne na stronie internetowej.

Tradycyjnie odbędzie się też wielka kocia zbiórka. Tym razem przyłączyć będą się do niej mogły poznańskie szkoły.  

- Nie od dziś wiadomo, że poznaniacy i poznanianki mają wielkie serca, jeśli chodzi o dobro zwierząt. Wśród dzieci ta empatia jest jeszcze większa, stąd zaproszenie do organizacji szkolnych czy przedszkolnych zbiórek - tłumaczy Agata Chęcińska, kierowniczka Oddziału Usług Komunalnych Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. 

Zebrane dary zostaną przekazane do Schroniska dla zwierząt, osób działających w Kociej Opiece Terenowej oraz fundacji prozwierzęcych. W podziękowaniu za udział w akcji każda placówka otrzyma pakiet kalendarzy z wyjątkowymi zdjęciami. Modelami są tam koty z poznańskiego schroniska.

Zbiórka darów to nie wszystko. Z okazji Dnia Kota każdy może podarować swój czas podopiecznym schroniska i spędzić czas w kociarni. 

- Podczas takiej godzinnej sesji będzie można pobawić się z kotami lub po prostu poprzebywać w ich towarzystwie, korzystając z wygodnego fotela - tłumaczy Katarzyna Frąckowiak z poznańskiego Schroniska dla zwierząt.

Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" będzie trwała od 17 do 23 lutego. Zgłoszeń mogą dokonywać wyłącznie osoby pełnoletnie (jedno może dotyczyć maksymalnie 4 chętnych). Dzieci mogą przebywać w kociarni wyłącznie pod opieką dorosłych.

- Zachęcamy do zabrania ze sobą smaczków, naturalnych gryzaków, wędek do zabawy z kotami czy kartonowych drapaków, które umilą naszym podopiecznym wspólnie spędzony czas i będą dla nich miłym prezentem - mówi Katarzyna Frąckowiak.

Zapisy na kocie sesje oraz szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej poznańskiego schroniska

Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat opieki nad kotami (sposobów właściwego karmienia, zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia), mogą zapoznać się z materiałami znajdującymi się na wortalu Gospodarka KomunalnaInformacje te dostępne są także w formie kociambrowego poradnika do pobrania na stronie internetowej WGK

Natomiast ci, którzy myślą o kociej adopcji, mogą obejrzeć film i zapoznać się z poradami zamieszczonymi przez poznańskie schronisko. Na stronie tej instytucji dostępne są też aktualne ogłoszenia adopcyjne

Obecnie w poznańskim schronisku przebywa 270 kotów - z czego ponad 170 w kociarniach, gdzie czeka na nowy dom. Pozostałe kociambry są w trakcie leczenia.

Działamy nie tylko od święta

Obchody Światowego Dnia Kota to nie jedyne działania Miasta na rzecz żyjących w Poznaniu czworonogów. Od wielu lat w stolicy Wielkopolski realizowany jest Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. 

Zakłada on m.in. bezpłatne czipowania czy darmową sterylizację oraz kastrację psów i kotów właścicielskich. Intensywne działania są prowadzone także na rzecz kotów wolno żyjących (zakup domków i karmy, przeprowadzanie sterylizacji plus podstawowy pakiet medyczny). Tegoroczny program jest aktualnie na etapie ustawowego procedowania i zostanie skierowany pod obrady na sesji rady miasta w marcu. 

Treść pochodzi ze strony Wydziału Gospodarki Komunalnej