Gruntowe pompy ciepła - instalacja wykorzystująca grunt jako odnawialne źródło energii, a prawo geologiczne i górnicze.

Taki sposób wykorzystania energii geotermalnej jest także efektywny pod względem ekonomicznym:
- niewielkie wymagania przestrzenne - możliwa instalacja nawet w przypadku niewielkich powierzchni działek,
- długi okres użytkowania,
- obniżone koszty eksploatacji - oszczędności w kosztach uzyskania energii w stosunku do tradycyjnych sposobów,
- redukcja emisji CO2 - zmniejszenie emisji CO2 nawet do 50 %,
- niezależność od dostawców energii działających na rynku.
Jednym ze sposobów wykorzystania energii geotermalnej są pionowe gruntowe wymienniki ciepła (pionowe pompy ciepła). Rysunek - źródło: oze.gep.com.pl
Montaż takich pomp ciepła wiąże się z wykonaniem otworów wiertniczych, w których montuje się rury wykonane z polietylenu. Stanowią one wymiennik ciepła, w których krąży wodny roztwór glikolu. Roztwór ten odbiera ciepło z gruntu. Pionowe gruntowe wymienniki ciepła należą do systemów zamkniętych.
Wykonanie otworów wiertniczych dla potrzeb montażu pionowych pomp ciepła reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (j.t. Dz.U. z 2017, poz. 2126 ze zm.).
Wykonanie takiego otworu wiertniczego, w myśl art. 6 ust. 1 pkt. 11 ww. ustawy stanowi roboty geologiczne, które można prowadzić na podstawie projektu robót geologicznych (art. 79 ust. 1 pgig). Na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy prawo geologiczne i górnicze projekt ten podlega zgłoszeniu właściwemu organowi administracji geologicznej. W przypadku gdy takie otwory planowane są do realizacji na terenie miasta Poznania zgłoszenie projektu robót geologicznych dokonuje się Prezydentowi Miasta Poznania, który jest właściwym organem administracji geologicznej w tym zakresie.
Rozpoczęcie robót geologicznych (wierceń) na podstawie zgłoszonego projektu robót geologicznych może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia przedłożenia projektu robót geologicznych organ, w drodze decyzji, nie zgłosi do niego sprzeciwu (art. 85 ust. 3 pgig).
Organ administracji geologicznej może zgłosić sprzeciw do wykonania otworów wiertniczych dla potrzeb wykorzystania ciepła Ziemi w przypadku jeżeli (art. 85 ust. 3 pgig):
a) sposób wykonania zamierzonych robót geologicznych zagraża środowisku,
b) projekt robót geologicznych nie odpowiada wymaganiom prawa.
Należy tu jednocześnie zaznaczyć, ze zgodnie z art. 86 pgig do robót geologicznych wykonywanych na głębokości większej niż 100 m stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakładu górniczego i jego ruchu (plan ruchu).
Udokumentowanie wykonanych robót geologicznych zgodnie z art. 92 pkt. 3 pgig następuje w dokumentacji geologicznej. W myśl art. 93 ust. 8 pgig taką dokumentację geologiczną sporządza się w terminie 6 miesięcy od dnia zakończenia prac i przekazuje się ją organowi, któremu zgłoszono projekt robót geologicznych (w 3 egzemplarzach w postaci papierowej oraz w 3 egzemplarzach w postaci elektronicznej).
Wyjątkiem od wyżej opisanej zasady jest montaż pionowych druntowych wymienników ciepła, dla których wykonywane są otwory wiertnicze o głębokości do 30 m. W takich przypadkach nie mają zastosowania przepisy ww. ustawy prawo geologiczne i górnicze (art. 3 ust. 2 pgig).
Zobacz również

Konkurs H2O Challenge - stwórz grę w tematyce ochrony wody

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035

Wsparcie na gromadzenie deszczówki
