Weekend w Poznaniu

W ten weekend Poznań tętni życiem! W niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy - ale czekają nas także emocjonujące premiery filmowe, np. długo wyczekiwany "Nosferatu" i liczne spektakle komediowe. Na scenach domów kultury, odbędą się muzyczne spotkania z młodymi artystami, a rodzice i ich podopieczni będą mieli okazję zwiedzić historyczne obiekty miasta i rozwiązać związane z nimi łamigłówki. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: 2025, 33 Finał Sztab Ławica 4544. Międzynarodowe Targi Poznańskie, 26 stycznia 2025. Kolorowe serce z kwiatami i abstrakcyjnymi kształtami, w środku czerwone serduszko. - grafika artykułu
W najbliższą niedzielę ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Piątek 24.01

Seans "Ponieważ lubię złą pogodę"

Pewnego deszczowego wiosennego dnia Irina po raz pierwszy od lat przyjeżdża do swojego rodzinnego wiejskiego domu. Tam spotyka Borysa - sąsiada i przyjaciela z dzieciństwa, którego nie widziała od dawna. Ani Irina, ani Borys nie wiedzą, że sekrety z przeszłości wyjdą na jaw i mogą sprawić, że pokochają złą pogodę. Pokaz filmu reżyserii Jana Lekarska,  odbywa się w ramach przeglądu kina bułgarskiego.

Kino Pałacowe, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 18:30

Wstęp od 19 zł

Więcej informacji na stronie kina.

Spektakl "Dobrze się kłamie"

Kto spośród przyjaciół coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi ma dostarczyć niebezpieczna gra. Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z przyjaciółmi zawartością swojego telefonu. Spektakl choć komediowy, odkrywa przed widzem zakamarki ludzkiej psychiki. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 17:30 i 20:00

Wstęp od 150 zł

Więcej informacji na stronie kina.

Seans premierowy "Sebastian"

Mieszka w Londynie, pracuje w wydawnictwie i pisze swoją pierwszą książkę. Ma na imię Max, ale nocami przedstawia się jako Sebastian. Umawia się na seks za pieniądze i sam staje się bohaterem swojej powieści. Zanurzając się w intymność i wyzwania tej podwójnej rzeczywistości, musi zmierzyć się z pytaniami o własną tożsamość i ambicje. Także w sobotę i w niedzielę 

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Godz. 21:00 (piątek i niedziela), 16:00 (sobota)  

Wstęp od 19 zł 

Więcej informacji na stronie kina. 

Seans "Balkoniary"

Żar leje się z nieba. Mieszkańcy i mieszkanki Marsylii chowają się przed słońcem w swoich domach, spędzając większość czasu na balkonach. To doskonały punkt, żeby obserwować sąsiadów, o czym przekonują się trzy "balkoniary" - Elise, Ruby i Nicole. Obiektem ich zainteresowania jest tajemniczy przystojny mężczyzna mieszkający w kamienicy naprzeciwko. Dziewczyny wygłupiają się, piją wino i stwierdzają jednego z wieczorów, że odwiedzą nieznajomego. Także w sobotę i niedzielę.

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Godz. 21:00 (piątek), 21:15 (sobota), 16:45 (niedziela)

Wstęp od 19 zł

Więcej informacji na stronie kina.

Spektakl "Na lightcie"

Jaki kwiat kwitnie na wyspie Makarii w pobliżu Tasmanii i jaki z nim związek może mieć rzeźba kucającego chłopca Michała Anioła? Jakie wydarzenia omal nie przerwały trzeciej wznowieniowej "Bożej rzeki" Pietuszkowa? Teatr Ósmego Dnia zaprasza na opowieść o sztuce wychodzenia z cienia pełnowymiarowego technika dramatycznego.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00

Wstęp od 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Sobota 25.01

Koncert zespołu "Przebiśniegi"

Działalność Przebiśniegów to próba balansowania między tym, co oczywiste i tym, co zagmatwane, ubrana w brzmienia z pogranicza kilku gatunków: indie popu, rocka, synth popu i funku, a także hołd dla formacji z lat 60. W zespole jest aż trzech wokalistów, co wyróżnia go na polskiej scenie muzycznej, tak samo jak charakterystyczne dla nich poetyckość i poczucie humoru. Obecnie grupa promuje swój debiutancki album "Letnie myśli".

Dom Tramwajarza, ul. Juliusza Słowackiego 19

Godz. 19:30

Wstęp od 40 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.  

Sobotnie jam session

Pijany Konik zaprasza na kameralne jam session w swoich podziemiach. Na miejscu dostępne takie instrumenty, jak perkusja, klawisze, bas, gitara i skrzypce.

Pijany Konik Coffee, ul. Szamarzewskiego 11/1A

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Zwiedzanie podziemi Fortu IV

Fort VI, to najbardziej oryginalnie zachowana z poznańskich fortyfikacji, z unikalnymi elementami wyposażenia, jak 56-tonowe pancerne stanowisko obserwacyjne. Spacer z przewodnikiem potrwa ok. dwóch godzin. W trakcie zwiedzania, będzie można zobaczyć pomieszczenia koszarowe, wielki magazyn prochu, pancerne stanowisko obserwacyjne, i aż ponad pół kilometra podziemnych korytarzy.

Fort Poznań - Event Place, ul. Lutycka

Godz. 12:00

Wstęp 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Spektakl "Barabuum!"

"Barabuum!" to teatralna bomba emocji, która eksploduje w nowoczesnym mieszkaniu Anny i Juliusza oraz ich zuchwałych sąsiadów - Laury i Seby. Wieczór pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji zaczyna się niewinnie, ale szybko przeradza się w gorące i prowokacyjne wydarzenie. Z pozornie harmonijnych relacji wyłania się burzliwa mieszanka intryg i nieprzewidzianych konfrontacji.

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 16:00 i 18:30

Wstęp od 105 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spektakl "BER"

Nazwa spektaklu wzięła się od jego trzech twórców, wybitnych choreografów. B jak Bondara Robert - znaczące nazwisko na scenie tanecznej, jego prace choreograficzne są pokazywane na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce i za granicą. E jak Ekman Alexander - gwiazda współczesnej choreografii, współpracował z ponad czterdziestoma zespołami na całym świecie. R jak Rimeikis Martynas - najbardziej uznany choreograf młodego pokolenia na Litwie. Także w niedzielę.

Teatr Wielki, ul. Fredry 9

Godz. 19:00 (sobota), 18:00 (niedziela)

Wstęp od 70 zł 

Więcej informacji na stronie teatru. 

Spotkanie z poznańską poetką Kaliną Izabelą Zioła

Na spotkaniu uczestnicy poznają poezję latynoamerykańską w tłumaczeniu Kaliny Izabeli Zioła oraz posłuchają opowieści o Gwatemali. Spotkaniu towarszyszyć będzie oprawa muzyczna  poznańskiego barda, Tomasza Bateńczuka.

Projekt Fifna, ul. Sienkiewicza 20 a

Godz. 16:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Zbudujmy Ostrów Tumski - rodzinne oprowadzanie w Bramie Poznania

Na Ostrowie Tumskim zostało zbudowanych wiele ciekawych budynków. Nie wszystkie przetrwały do dzisiaj, pozostały po nich tylko niewielkie ślady. Podczas oprowadzania uczestnicy spotkają budowniczych z przeszłości i poznają ich wspaniałe dzieła.

Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Godz. 11:00

Wstęp 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Niedziela 26.01

Finał WOŚP na MTP

W najbliższą niedzielę ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na poznaniaków i poznanianki czekają wyjątkowe licytacje i koncerty, maraton rowerowy i bieg uliczny. Tradycyjnie wiele będzie się działo na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Od godz. 10:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Koncert zespołu "Raider"

Z okazji 33. Finału WOŚP na scenie Baraku Kultury wystąpi thrash metalowy zespół Raider.

Grupa muzyczna gra muzykę głównie instrumentalną, o której pisze: "Brutalne gitary, przeszywające solówki, miażdżący bas i wściekła perkusja. Instrumentalne kompozycje zaskakują swoją różnorodnością - od ciężkich i szybkich riffów - po piękne melodie budujące klimat utworów. Bezlitosny szturm na zmysł słuchu nie pozostawi chwili wytchnienia".

Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Wieczór komedii improwizowanej

Teatr Ósmego Dnia zaprasza na komediowy wieczór lokalnych grup improwizacyjnych. Na scenie wystąpią Teatr Otczapy, Drukała Poprawa Ratajczak, Domownicy, Grupa spektaklowa, Rymaprzyści i Teatr Trzecie Impro. Wszystko to w szczytnym celu wsparcia 33. finału WOŚP.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 14:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spacer charytatywny "Chartoterapia"

Stowarzyszenie "Chartoterapia" zaprasza na charytatywny spacer z chartami. Na wydarzenie można zabrać własnego charta lub psa innej rasy, organizatorzy proszą jednak o zabranie ze sobą smyczy i kagańca. Symboliczne datki za udział wpłacone do eskarbonki, zostaną przekazane na WOŚP. 

Cytadela, Ogród Różany (Rosarium)

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Warsztaty cerowania 

W niedzielę Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza do "kawiarenki naprawczej". Podczas spotkania uczestnicy nauczą się zaszywania dziur ściegiem cerowniczym, techniką mającą podkreślić unikatowość cerowania, a nie tuszować jego "mankamenty". Warsztaty poprowadzi Agnieszka Kowalska, z wykształcenia projektantka ubioru po Krakowskiej Szkole Artystycznej (SAPU). 

Młodzieżowy Dom Kultur nr 1, ul. Bielniki 10

Godz. 11:00

Wstęp wolny, obowiązują zapisy przez link. 

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Targi czworonogów "PupiLove"

PupiLove Targi to lokalne wydarzenie skierowane do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów. Ich uczestnicy będą mieli możliwość spotkać się bezpośrednio z wieloma małymi producentami akcesoriów i produktów dla czworonogów, którzy przyjadą z różnych stron Polski. Są to wyroby niszowe, często ręcznie wytwarzane, wysokiej jakości. Na stoiskach znajdą się m.in. smycze, szelki, obroże, maty samochodowe, posłania, czy ubranka.

King Cross Marcelin, ul. Bukowska 156

Godz. 11:00 do 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

Koncert Francesci Tandoi

Francesca Tandoi to włoska pianistka jazzowa i wokalistka. Została okrzyknięta przez krytyków wschodzącą gwiazdą jazzu i jednym z najbardziej zachwycających młodych talentów międzynarodowej sceny jazzowej. 

Blue Note Poznań, ul. Tadeusza Kościuszki 80

Godz. 19:00

Wstęp od 125 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Balet "Dziadek do orzechów"

Młody Balet Polski zaprasza na spektakl "Dziadek do orzechów" skierowany nie tylko do dorosłych, ale również do dzieci. Widzowie doświadczą ponadczasowej muzyki Czajkowskiego, akrobatyki i baletu w wykonaniu profesjonalistów oraz magicznej atmosfery, dzięki interakcji z widownią. 

Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Godz. 12:00

Wstęp od 83 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spektakl komediowy "Metoda na wnuczka"

Charyzmatyczne starsze panie, które są jak ogień i woda. Danuta, niepoprawna marzycielka, pomiędzy prezentacjami kosmicznie drogich garnków i ściereczek, gra w

lotto zmotywowana fantazjami o podróży życia. Bożena twardo stąpa po ziemi, choć jest absolutną fanką szybkiej jazdy na hulajnodze. Co się wydarzy, gdy w jednej chwili świat nieprzeciętnych seniorek zostanie wywrócony do góry nogami?

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 15:00 i 18:30

Wstęp od 147 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spektakl "Alte Hajm/Stary Dom"

Każda historia rodzinna składa się z warstw: jest wśród nich ta, którą sobie na co dzień opowiadamy, oraz ta, której odkrycia się boimy. Pierwsza pomaga nam zdefiniować to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A co stanie się, kiedy natkniemy się na trop tej drugiej, prawdziwszej, ukrytej? Albo kiedy odkryjemy, że historia, którą sobie przez wszystkie te lata opowiadaliśmy, wymaga rewizji?

Teatr Nowy, ul. J.H. Dąbrowskiego 5

Godz. 18:00

Wstęp od 75 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia. 

"Tanagryjka" w pigułce - prelekcje studenckie

Klaudia Kornas i Wiktor Piekarz to eksperci od terakotowych figurek, przedstawiających kobiety z okresy hellenistycznego tzw. Tanagryjek. Owoce ich projektu badawczego sprowokowały pokaz, który można oglądać w jednej z przestrzeni Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej. Kim lub czym są Tanagryjki, na czym polega urok, któremu ulegli nie tylko badacze, ale także rabusie i kolekcjonerzy? Na te pytania odpowiedzą studenci.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Godz. 14:00, 15:00 oraz 16:00

Wstęp od 13 zł

Więcej informacji na stronie muzeum.