Ruszyło Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe

Ruszyło Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe. Samorządowcy, eksperci i przedstawiciele biznesu z całej Polski zebrali się w Poznaniu - przez dwa dni będą rozmawiać o tym, co ważne, wymieniać doświadczenia i zbierać pomysły na przyszłość.

Local Trends powstało, by stworzyć przestrzeń do debaty ponad podziałami - grafika artykułu
Local Trends powstało, by stworzyć przestrzeń do debaty ponad podziałami

Local Trends to projekt Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. Powstało, by stworzyć przestrzeń do debaty ponad podziałami i wyznaczyć kierunki dla zrównoważonego rozwoju regionów, a także szukać odpowiedzi na kluczowe pytania dla wszystkich samorządów.

- Działamy w trudnych czasach pandemii, wojny z Ukrainą, wyzwań energetycznych - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otwierając Local Trends - Forum Samorządowe. - W przestrzeni publicznej coraz częściej widzimy hejt, dezinformację i bełkot. Tym bardziej więc potrzebna jest przestrzeń do rzeczowych, merytorycznych dyskusji. Możemy je prowadzić podczas Local Trends, gdzie spotykają się przedstawiciele rządu, samorządu, biznesu i nauki. Cieszę się, że przed nami dwa dni konkretnych, być może również pełnych emocji rozmów, podczas których będziemy razem szukać konstruktywnych rozwiązań. Życzę Państwu owocnych dyskusji. 

Dwudniowy program wydarzenia powstał w wyniku pracy Rady Programowej oraz rekomendacji uczestniczek i uczestników pierwszej edycji forum. W tym roku uczestnicy Local Trends skupiać się będą na czterech obszarach tematycznych: nowej perspektywie finansowej UE, bezpieczeństwu i niezależności energetycznej samorządów, koncepcji Smart City oraz e-mobilności, a także na zielonej rewitalizacji miast.

- Podczas spotkań samorządowców dyskutujemy nie tylko o tym, jak przejść przez obecne, trudne czasy, jak poradzić sobie z kryzysem uchodźczym, energetycznym czy z problemami wynikłymi z wojny w Ukrainie - podkreślał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Myślimy nie tylko o bieżących problemach, ale także o tym, co nasz czeka w przyszłości. Dlatego rozmawiać będziemy także o budownictwie mieszkaniowym czy o wykorzystaniu wodoru.

Równocześnie z Local Trends odbywa się Forum Rozwoju Miast. Gościem specjalnym tegorocznej jego edycji jest prof. Jason Stanley, filozof,  autor książek "Jak działa faszyzm" czy "Jak działa propaganda".

-  Istnieją narzędzia, które pozwalają nam rozpoznać faszyzm - podkreślał Jason Stanley. - W moim wykładzie posłużę się przykładem współczesnej Rosji, ale warto pamiętać o tym, że to zagrożenie może dotyczyć każdego kraju. Również o tym, że w sytuacji, gdy faszystowska partia wygrywa wybory, większość ludzi, którzy na nią głosowali, nigdy nie nazwie siebie faszystami. Będą przekonani, że wybrali to ugrupowanie, bo po prostu było lepsze od innych. Faszyzm jest szczególnie niebezpieczny w krajach, które mają jedną, dominującą tożsamość społeczną, opartą np. na religii czy nacjonaliźmie; tożsamość, która łatwo może być "zagrożona", np. poprzez obecność dowolnej mniejszości. Faszyzm potrzebuje też wyraźnego lidera, który jest w stanie przedstawić siebie jako jedyny ratunek wobec tego zagrożenia. 

Uczestniczki i uczestnicy Forum rozmawiać będą m.in. o tym, jak sprostać wysokim kosztom energii w samorządach oraz czy wodór i rozproszone źródła energii uratują ich energetykę. Na Local Trends oprócz samorządowców wszystkich szczebli przyjeżdżają też przedstawiciele i przedstawicielki biznesu, nauki i instytucji państwowych. Zwieńczeniem dwudniowego forum są zawsze rekomendacje, wydawane w formie raportu.

Podczas Local Trends poruszane są również inne tematy, między innymi: wsparcie zrównoważonego rozwoju miast przez biznes, inflacja w samorządach, gospodarka odpadami, cyberbezpieczeństwo, BIG DATA - rozwój oparty na faktach czy cyfrowy rozwój regionów.

Zwieńczeniem Forum będą cztery dyskusje, stanowiące mapę wyzwań dla samorządów. Ich tematami będą kwestie związane z napływem uchodźców, kryzysem energetycznym oraz Krajowym Planem Odbudowy, a także trudna sytuacja finansowa samorządów. 

Nowością podczas tegorocznego forum jest Scena Dobrych Praktyk, na której firmy, samorządy i instytucje przedstawiają sprawdzone u siebie rozwiązania. To m.in. przykłady aktywizacji zawodowej uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, prezentacja Indeksu Zdrowych Miast. Jedna z pięciu scen Local Trends jest przeznaczona na warsztaty (np. wystąpienia publiczne).

Europejskiemu Forum Samorządowemu towarzyszą dwie imprezy. Pierwsza to Kongres Regionów, podczas którego będą się toczyć rozmowy na temat tworzenia środowisk przyjaznych dla biznesu, samorządów w czasach gospodarki niedoboru czy nowoczesnych form komunikacji. Druga to Forum Rozwoju Miast upływające pod hasłem "Kiedy różnice schodzą na dalszy plan - co daje miastu poczucie wspólnoty?". Mowa będzie m.in. o bezpiecznych przestrzeniach, angażowaniu młodego pokolenia i zarządzaniu kryzysem.

Pierwszego dnia EFS zostaną wręczone nagrody w rankingu prezydentów i prezydentek N15 Newsweeka i rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu Forbesa. 

Organizatorami wydarzenia są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych. Gospodarzami LT są Miasto Poznań i Miasto Sopot (tu wiosną odbywa się Local Trends - Europejski Kongres Finansowy); partnerami strategicznymi: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Pomorskiego, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. Partnerem generalnym forum jest Volkswagen Poznań, partnerem głównym - Play, partnerami - Polska Bezgotówkowa i Żabka, a sponsorami: Bank Ochrony Środowiska S.A., FBSerwis, InPost, Lafrentz Group, SolarSpot, Veolia i Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.

AW