Poznańskie Słowiki wróciły - słynny neon znów świeci
![Na zdjęciu neon na budynku filharmonii - grafika artykułu](/mim/s8a/pictures/obrazek,pic1,1016,235308,414158,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Poznańskie Słowiki, często zwane też neonem Filharmonii Poznańskiej, powstały w 1974 roku. Konstrukcję zaprojektował poznański artysta plastyk Antoni Rzyski. Składa się z pięciolinii, na której znajduje się klucz wiolinowy oraz animowane słowiki. Dzięki miejskiemu wsparciu słynny neon znów można podziwiać przy ulicy Święty Marcin.
Nad procesem przywrócenia miastu kolorowych słowików czuwali urzędnicy zajmujący się problematyką rewitalizacji. Powierzyli oni szklaną konstrukcję fachowcom - przekazali naprawę starego neonu tej samej firmie, która tworzyła go 50 lat temu. Konstrukcja była tworzona starą techniką wydmuchiwania kształtów w szkle i wypełniania ich równomiernie gazem. Tą samą metodą została też odtworzona, dlatego też każdy ze słowików na pięciolinii filharmonii ma jedyny, niepowtarzalny, ręcznie tworzony kształt.
W 2023 roku Poznań przygotował pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców w centrum miasta. Wśród nich był konkurs "Neonowy Poznań" - nawiązujący do tradycji lat 70., kiedy to ulicę Święty Marcin rozświetlały po zmroku dziesiątki neonów. Przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i właściciele nieruchomości, którzy prowadzili działalność na obszarze ograniczonym ulicami Święty Marcin - Gwarna - 27 Grudnia - plac Wolności - Al. Marcinkowskiego, mogli zgłosić swoje projekty.
Konkurs cieszył się powodzeniem, więc w 2024 zorganizowano jego drugą edycję. Tym razem objęła ona obszar całego Poznania. Mogły wziąć w nim udział osoby, firmy czy wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości położonych w stolicy Wielkopolski lub mają tu siedzibę. Projekty neonów można było zgłaszać do 8 lipca. Do urzędu miasta wpłynęło 12 propozycji, 11 z nich przeszło formalną weryfikację.
Zwycięskie neony zostaną wykonane zgodnie z opracowanym i wybranym projektem po uzyskaniu przez laureatów konkursu ewentualnych zgód na ich zawieszenie.
O tym, jakie neony zostaną wykonane, zdecyduje kapituła konkursowa. W jej skład wejdą przedstawiciele urzędu miasta oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Oceniana będzie innowacyjność i pomysłowość neonu, jego walory artystyczne i wizualne, a także to, czy pomysłodawca zaproponował realny koszt wykonania. Szanse na największą liczbę punktów będą więc miały projekty oryginalne i kreatywne, dopasowane do miejsca i rodzaju prowadzonej działalności lub odtwarzające wartościowe rozwiązania historyczne.
Łączna wartość nagród wynosi 100 tys. zł; przy czym koszt wykonania jednego neonu nie powinien przekroczyć 15 tys. zł. Ogłoszenie laureatów nastąpi na początku przyszłego roku.
AW
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/s8a/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/s8a/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/s8a/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/s8a/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)