Poznańskie lotnisko w czołówce prestiżowego rankingu

Port Lotniczy Poznań-Ławica znalazł się na 4. miejscu lotnisk z najwyższym przyrostem liczby połączeń w swojej kategorii. Ranking obejmował porty z całego świata. 

Galeria zdjęć z lotniska Ławica - grafika artykułu
Port Lotniczy Poznań-Ławica znalazł się na 4. miejscu wśród lotnisk z najwyższym przyrostem liczby połączeń w swojej kategorii

Organizacja Airports Council International (ACI) opublikowała raport, który porównuje liczby połączeń z 2024 roku w stosunku do zeszłego roku oraz do 2019, czyli ostatniego przed pandemią. 

Lotniska podzielono na duże (od 10 do 25 milionów pasażerów rocznie), średnie (od 1 do 10 milionów) oraz małe (poniżej 1 miliona). Poznań w porównaniu do 2023 roku znalazł się w tej środkowej kategorii ze wzrostem rok do roku o 33 procent za Samarkandą (79%), Tiraną (58%) i Sarajewem (54%). 

- Wynik z rankingu plasuje nasze lotnisko w gronie najbardziej dynamicznie rozwijających się średnich portów lotniczych w Europie. To wyjątkowe osiągnięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych pasażerów, partnerów biznesowych oraz zaangażowania całego zespołu. Dziękujemy za Wasze zaufanie i współpracę. Razem tworzymy przyszłość lotnictwa - mówi Błażej Patryn, rzecznik poznańskiego lotniska. 

Rok 2023 był najlepszym w ponad stuletniej historii poznańskiego lotniska, które obsłużyło prawie 2,8 miliona pasażerów. Obecny również zapowiada się rekordowy. Tylko od stycznia do kwietnia z Ławicy ponad milion osób. To o ponad 200 tysięcy więcej niż w pierwszych pięciu miesiącach zeszłego roku. Tylko w kwietniu wynik był o ponad 40 procent lepszy od tego samego miesiąca rok temu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to magiczna dotychczas bariera 3 milionów obsłużonych pasażerów powinna zostać w tym roku przebita. 

Organizacja Airports Council International (ACI) reprezentuje zbiorowe interesy lotnisk na całym świecie promując najwyższy poziom obsługi w branży lotniczej. Współpracuje z rządami, regionalnymi członkami ACI, ekspertami i organizacjami międzynarodowymi, takimi jak ICAO, w celu opracowywania polityk, programów i najlepszych praktyk, które promują standardy lotnisk na całym świecie.