Poznań na podium wśród europejskich miast
![Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu, w centrum widać Ratusz - grafika artykułu](/mim/s8a/pictures/obrazek,pic1,1016,247334,434272,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Raport fDi Intelligence ocenia europejskie miasta pod kątem ich atutów ekonomicznych, finansowych i biznesowych. W tym roku niezależni eksperci grupy Financial Times analizowali dane makroekonomiczne, poziom inwestycji, infrastrukturę, instrumenty oraz inicjatywę wsparcia biznesu, a także jakość życia mieszkańców. Poznań już trzeci raz z rzędu zajął drugie miejsce w kategorii "Przyjazność dla biznesu", ustępując tylko Krakowowi i wyprzedzając Frankfurt. Miasto zdobyło także drugą pozycję na podium w kategorii "Kapitał ludzki i styl życia" - zaraz za Krakowem i przed Hamburgiem.
- Tak wysokie miejsce w rankingu potwierdza, że Poznań to nie tylko przestrzeń do inwestycji, ale również miejsce, w którym warto żyć i rozwijać się zawodowo - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - To dowód na to, że oferujemy inwestorom i mieszkańcom to, co najlepsze: dynamiczną gospodarkę, wysoką jakość życia i przyjazne środowisko.
Stolica Wielkopolski została doceniona również za potencjał gospodarczy (10. miejsce) i efektywność kosztową (10. miejsce), ale także za strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (8. miejsce).
- Poznań od lat buduje swoją pozycję jako centrum innowacji i biznesu - komentuje Katja Ložina, dyrektorka Biura Obsługi Inwestorów UMP. - Jesteśmy dumni, że nasze wysiłki są doceniane na arenie międzynarodowej. To wyróżnienie pokazuje, że stolica Wielkopolski to nie tylko miejsce na mapie, ale przestrzeń pełna możliwości dla ludzi z pasją i pomysłami. Firmy wybierają Poznań, bo wiedzą, że znajdą tu wsparcie i przyjazne warunki do rozwoju.
W klasyfikacji ogólnej stolica Wielkopolski zajęła piąte miejsce - to o dwie pozycje wyżej, niż w ubiegłym roku. Poznań wyprzedził m.in. Kolonię czy Stuttgart.
W tegorocznym zestawieniu przebadano 379 miast, które podzielono pod względem liczby ludności na pięć kategorii: główne, duże, średnie, małe i mikromiasta. Następnie oceniano je w kolejnych podkategoriach.
AW