Nowe oblicze stawu na Morasku

Kolejne ważne miejsce na retencyjnej mapie Poznania zmieniło się na lepsze. Staw na Morasku zyskał wyprofilowane brzegi, umocnione skarpy oraz wyrównane dno. Prace objęły także przyległy teren - pojawiło się 8 nowych drzew oraz hoteliki dla owadów.

Galeria zdjęć przedstawia staw po remoncie, dookoła drzewa oraz trawa - grafika artykułu
Kolejne ważne miejsce na retencyjnej mapie Poznania zmieniło się na lepsze

Staw retencyjny na Morasku zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Glinienko z ulicą Okolewo w Poznaniu. Teren ten stanowi naturalne miejsce gromadzenia się wód opadowych. Niestety z biegiem lat funkcja ta ulegała degradacji, powodując rozlewanie się ich na tereny rolnicze. Celem wykonanych prac było zwiększenie ich zasobów wodnych na obszarze Moraska poprzez przywrócenie funkcji retencyjnej stawu oraz przeciwdziałanie skutkom suszy oraz nawalnych deszczy.

Remont stawu obejmował między innymi: reprofilację skarp i brzegów zbiornika wraz z wykonaniem nowych umocnień stopy skarp i zasianiem na nich roślin. Zbiornik został także pogłębiony i wyrównany, wykonano ziemny zjazd konserwacyjny oraz zapewniono dojazd do zbiornika bezpośrednio od ulicy Okolewo

Przeprowadzone prace były też okazją do zagospodarowania terenu przyległego do stawu. Został on oczyszczony, wyrównany i obsiany mieszanką traw. Wokół stawu stanęło 8 nowych drzew miododajnych - klonów pospolitych. Na działce pojawiły się także hoteliki dla owadów zapylających, które będą tu miały dostęp do dobrej stołówki i wody.

Prace utrzymaniowo-remontowe zakończyły się w kwietniu. To kolejna ważna inwestycja w obszarze retencji wód. Nie tylko przywróciła wartości użytkowe, estetyczne oraz naturalne walory stawu, ale również pozwoliła na uporządkowanie terenu i przywrócenie go mieszkańcom Moraska.

Zlecającym prace oraz opiekunem terenu jest Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

PD