Nagrody STUKOT '56 przyznane
![Na zdjęciu grupa osób - laureaci nagrody, stojący obok siebie i pozujący do zdjęcia - grafika artykułu](/mim/s8a/pictures/obrazek,pic1,1016,207615,369951,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Nagroda STUKOT "56 została ustanowiona w 2022 roku przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Grupę MTP, by promować wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku w pierwszym zrywie wolności przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.
- Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii - mówił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
W kategorii " O Boga" za konsolidowanie lokalnych społeczności, budowanie wspólnoty wokół historii i tradycji, na fundamencie uniwersalnych wartości chrześcijańskich, za dzielenie się i propagowanie dobra nagrodę otrzymała Fundacja Orszak Trzech Króli. Jest ona pomysłodawcą i organizatorem przemarszów ulicami polskich miast, odbywających się w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli.
W drugiej edycji nagrody "Stukot", w kategorii "Za wolność", nagrodę otrzymał major Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prezes Wielkopolskiego Oddziału Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Laureat od wielu lat zaangażowany jest w upamiętnianie historii Narodu Polskiego. Wyjątkowo dba o to, aby młode pokolenie zapoznało się z dziejami konspiracji antykomunistycznej, troszcząc się o pamięć po zamęczonych i zamordowanych. Doprowadził do zorganizowania pochówku ofiar mordu przy ulicy Niegolewskich oraz symbolicznego upamiętnienia rozstrzelanych w podpoznańskich lasach.
W kategorii " Za prawo i chleb" nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Hospicjum Palium, które od lat zajmuje się opieką paliatywną opartą na współczuciu dla chorego i zrozumieniu potrzeb jego i jego rodziny, by zapewnić poprawę życia i godne umieranie. Stowarzyszenie działa samodzielnie od 1996 roku. Przesłanie opieki paliatywnej odczytał bezbłędnie i zaszczepił w środowisku medycznym, w cieniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, prof. Jacek Łuczak. Placówka jest dziś chlubą miasta, regionu i kraju.
Galę uświetnił występ poznańskiego trębacza i kompozytora Macieja Fortuny, który wraz z zespołem wykonał premierowo specjalnie przygotowaną kompozycję słowno-muzyczną pt. "Człowiek 1956". Podczas uroczystości premierę miała też wystawa pt. "Monumentalna architektura Targu Poznańskiego w fotografii Romana Stefana Ulatowskiego", prezentująca nieznane zdjęcia znajdujące się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
MTP/AW
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/s8a/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/s8a/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/s8a/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/s8a/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)