Mural w trosce o środowisko

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 50 na Starym Żegrzu powstał antysmogowy "Mural dla jerzyków". Jego zadaniem będzie oczyszczanie powietrza oraz zwrócenie uwagi na problem jerzyków - małych, przydatnych ptaków.

Galeria zdjęć przedstawiająca mural na szkole z różnej odległości oraz perspektywy - grafika artykułu
Na budynku Szkoły Podstawowej nr 50 na Starym Żegrzu powstał antysmogowy "Mural dla jerzyków"

Mural ma zwiększyć świadomość poznaniaków na temat jerzyków, które przez termomodernizacje budynków tracą swoje siedliska i wycofują się z Poznania. Ptaki te są nadzwyczaj pożyteczne - to pogromcy komarów, much i meszek. Prawie całe życie (poza okresem wysiadywaniem jaj) spędzają w powietrzu, codziennie - w poszukiwaniu pokarmu - pokonują nawet 1000 km. Często są mylone z jaskółkami, od których są nieco większe. Na jednej ze ścian szkoły zainstalowane są budki lęgowe, zastępujące jerzykom zamykane otwory w stropodachach bloków mieszkalnych. 

Dzieło ma także upamiętniać postać aktywisty społecznego, który działał na rzecz poznańskich ptaków, Jakuba Kotnarowskiego. Część swojego 38-letniego życia (zmarł w 2020 r. na COVID-19) poświęcił on idei ochrony ptasiego świata w naszym mieście.

Bardzo ważnym aspektem projektu są jego innowacyjne właściwości walki ze smogiem. Mural wykonany jest z farb pochłaniających zanieczyszczenia powietrza. Tym samym wpisuje się on w starania Rataj o czyste powietrze w Poznaniu. 

Mural ma ok 120m2 powierzchni. Projektantem jest architekt, dr hab.Radosław Barek z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Jest także autorem m.in. koncepcji muralu na poznańskiej Śródce, którego zdjęcia entuzjastycznie komentowały miliony internautów na całym świecie. 

Zawarte w farbie substancje walczące ze smogiem będą wyciągając z powietrza zanieczyszczenia równe pracy kilkudziesięciu drzew. 

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 1 października. Będzie połączone z dniem pikniku szkolnego dla mieszkańców Rataj oraz całego miasta. Podczas wydarzenia odbędą się ekologiczno-edukacyjne zabawy, quizy, okolicznościowa wystawa oraz spotkania z ornitologami i przyrodnikami. 

Pomysł na projekt powstał w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

PD