Monitoring pomaga łapać przestępców
W 2024 roku operatorzy kamer monitoringu przekazali policjantom i strażnikom ponad 10 tysięcy zdarzeń, które wymagały interwencji. Najwięcej, bo prawie 4 tys. zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania, rejonu Komisariatu Policji Stare Miasto.
Zgłoszenia otrzymane od operatorów pozwoliły na zatrzymanie 116 osób - posiadających narkotyki (65), zakłócających porządek publiczny (19), dewastujących mienie publiczne i prywatne (13), a także sprawców rozbojów, kradzieży i pobić (8), przestępców poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości (6) czy uczestników bójek ulicznych (5).
Miejski monitoring w pigułce
Miejski system monitoringu wizyjnego obsługiwany jest przez 30 operatorów (cywilnych pracowników straży miejskiej), wchodzących w skład Referatu Monitoringu. Osoby te pracują w systemie całodobowym. Ich najważniejszym zadaniem jest ujawnianie zdarzeń mających znamiona czynów przestępczych lub cechujących się dużą szkodliwością społeczną.Na co dzień nadzorują rejony: Nowe Miasto, Wilda, Grunwald, Jeżyce, Północ oraz Stare Miasto.
Stanowiska pracy operatorów mieszczą się w Zintegrowanym Centrum Oglądu Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Libelta. Pod koniec ubiegłego roku do ich dyspozycji były 1 493 cyfrowe kamery.
Straż miejska przejęła od policji obserwację obrazów z kamer monitoringu wizyjnego miasta w 2010 roku. Zmiany wprowadzone do ustawy o strażach gminnych pozwoliły na powierzenie jej cywilnym pracownikom. Początkowo system obejmował 146 kamer, w większości analogowych. Obecnie pracownicy straży mają do dyspozycji 1493 nowoczesne kamery cyfrowe (obrotowe lub stacjonarne) o wysokich parametrach rozdzielczości - o sto więcej niż rok temu, a ich siedziba znajduje się w jednym miejscu - Zintegrowanym Centrum Oglądu Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Libelta.
Plany na przyszłość
System miejskiego monitoringu wizyjnego zwiększa skuteczność działań strażników miejskich i policjantów. Obecność kamer wpływa na zmniejszenie liczby popełnianych wykroczeń i przestępstw w miejscach objętych ich zasięgiem. Zapisy obrazu często stanowią materiał dowodowy i są pomocne podczas prowadzenia czynności wyjaśniających lub dochodzeniowo - śledczych. Ponadto obecność kamer zwiększa wśród mieszkańców poczucie bezpieczeństwa, a także przyczynia się do zachowania ładu i estetyki w przestrzeni publicznej, pomaga ujawniać awarię techniczne i uszkodzenia infrastruktury.
Monitoring miejski cały czas się rozwija. We współpracy z radami osiedli stawiane są nowe punkty z kamerami. Część z nich powstaje również dzięki pieniądzom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Sukcesywnie modernizowany jest także już działający sprzęt.
W tegorocznych planach jest rozbudowa monitoringu o kolejne rejony. Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku zawarto umowę na modernizację systemu w rejonie Starego Miasta. Obejmie ona 30 punktów. Łącznie w ramach zawartej umowy planowana jest dostawa i instalacja 60 kamer.
Ponadto w 2025 r. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP planuje wykonać modernizację najstarszych kamer z rejonu Jeżyc instalowanych w latach 2005-2011, a także montaż nowych - w kolejnych lokalizacjach.
AJ/ SM