Miejski program in vitro - setki urodzonych dzieci

Dzięki miejskiemu dofinansowaniu do in vitro urodziło się już blisko 600 nowych poznanianek i poznaniaków, a tysiące osób zostały szczęśliwymi rodzicami i dziadkami. Poznański program zakończył się w grudniu 2024 r. - po tym, gdy Sejm uchwalił podobne wsparcie na poziomie ogólnopolskim. 

Grafika: kobieta w ciąży, na zdjecie nałożony napis: miejski program in vitro, blisko 600 małych poznanianek i poznaniaków - grafika artykułu
Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się blisko 600 dzieci

- Byliśmy jednym z pierwszych samorządów w Polsce, które rozpoczęły prace nad dofinansowaniem do in vitro - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zrobiliśmy to od razu po tym, gdy rząd wycofał jego refundację, odbierając tym samym szansę na posiadanie dziecka wielu rodzinom. Po niemal ośmiu latach nikt nie może mieć wątpliwości, że była to dobra decyzja. Najlepiej wiedzą o tym rodzice maluchów, urodzonych dzięki miejskiemu programowi.

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Poznania rozpoczął się w sierpniu 2017 roku. Jego pierwsza edycja trwała do końca 2020 roku, druga rozpoczęła się w styczniu 2021 roku i zakończyła w grudniu 2024, po tym, jak refundowanie in vitro przejęło państwo. 

Łącznie przez niemal osiem lat trwania programu zgłosiły się do niego 1434 pary, które spełniały warunki kwalifikacji. Przeprowadzono 1751 pełnych procedur in vitro, dzięki którym zarejestrowano 755 ciąż klinicznych. Do tej pory urodziło się 574 dzieci. Ta liczba może jeszcze się zmienić - część kobiet, które zaszły w ciążę dzięki miejskiemu dofinansowaniu, nadal czeka na poród. 

Program w całości finansowany był z budżetu Poznania, a jego szacowany całkowity koszt wynosił ponad 8,7 mln zł. 

Stolica Wielkopolski była również pierwszym samorządem w kraju, który opracował program zabezpieczenia płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie. On również realizowany był w dwóch edycjach (w latach 2021-2024), a jego głównym celem była pomoc osobom, u których zdiagnozowano nowotwory złośliwe. 

Program był pionierską propozycją ochrony komórek rozrodczych u osób z chorobą nowotworową. W czasie jego trwania miejskiego wsparcia skorzystało 38 pacjentów. Poza procedurami medycznymi obejmował także działania informacyjne i edukacyjne. Uczestnikom udzielano również konsultacji psychologicznej wraz z oceną ryzyka i indywidualnym planem opieki. Szacowany łączny koszt obu edycji programu wyniósł ponad 169 tys. zł. Miejskie wsparcie zostało zakończone, ponieważ Sejm uchwalił możliwość dofinansowania takich zabiegów na poziomie ogólnopolskim. 

AW