Majowa moc kina dokumentalnego w Poznaniu

To już 20. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. W poznańskim Kinie Muza publiczność obejrzy 12 filmów znajdujących się w Konkursie Głównym. Najlepszy z nich dostanie Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań.

Plakat - grafika artykułu
Od 12 do 21 maja odbędzie się 20. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

Największy polski festiwal filmowy startuje 12 maja i potrwa do 21 maja. W stolicy Wielkopolski filmem otwarcia będzie "Pod niebem Damaszku". Film uczestniczy w Konkursie Głównym razem z innymi 11 produkcjami. Wśród nich znalazły się również polskie propozycje, m.in. słynne już "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka i dokument "Apolonia, Apolonia" w duńsko-francuskiej koprodukcji, czy estońskie "Siostrzeństwo świętej sauny". Wszystkie 12 propozycji oglądać można w Kinie Muza. 

Po raz trzeci w historii konkursowe produkcje powalczą o Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. 3-osobowe jury wybierze tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, walcząc w swoim dokumentalnym przekazie o godność i prawa człowieka. W tym roku w skład jury wejdzie wokalistka i kompozytorka Zuzanna Wrońska, fotograf i dokumentalista Mariusz Forecki oraz reporter Paweł Pieniążek. Ta trójka zobaczy nominowane filmy razem z publicznością w trakcie seansów.

- Przez 10 dni Kino Muza po raz kolejny stanie się miejscem, w którym spełniać można swoje kinofilskie marzenia, jak również aktywnie doświadczać problemów współczesnego świata. Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu: "Nie bądź obojetny_a", nie pozwala nam pozostać biernym względem sytuacji świata roku 2023 - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Z dumą myślę o tym, że po raz kolejny wręczymy lokalnie Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. Autor lub autorka filmu, który zostanie wskazany przez poznańskie Jury, otrzyma nagrodę w wysokości 3000 euro. Pomimo zachwianej kondycji ludzkości wolność niezmiennie pozostaje wartością, fundamentem naszej tożsamości, wrażliwości i czułości względem drugiego człowieka.

Jeżeli chodzi o wydarzenia towarzyszące poznańskiej edycji festiwalu, to w sobotę, 13 maja o godz. 20.30. w ramach Łazarskiego przeglądu filmowego odbędzie się pokaz specjalny filmu "Lombard". Historia prawdopodobnie największego w Polsce bytomskiego lombardu pokazywana była na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie. Z kolei 14 maja w księgarni Bookowski w CK Zamek odbędzie się spotkanie z romanistką Martą Sukiennicką oraz tłumaczką Agatą Kozak, skupione wokół filmu "8 mm cudownych lat". Dokument to intymny obraz noblistki Annie Ernaux stworzony z archiwalnych skrawków rodzinnych filmów. 

W programie zaplanowano również jednorazowy pokaz filmu "32 Dźwięki". Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć filmowego eksperymentu na styku audialnym i wizualnym. Obraz w reżyserii Sama Greena to wyjątkowy esej dokumentalny wprowadzający w głęboką medytację na temat potęgi dźwięku. Uczestnicy w trakcie seansu będą korzystać ze specjalnych  słuchawek wysokiej jakości. Po seansie czeka ich rozmowa z reżyserem. Ten niezwykły pokaz już 18 maja w Kinie Muza. 

- Dokumenty zazwyczaj oglądamy w telewizji albo poprzez platformy streamingowe. Rzadko kiedy dystrybutorzy decydują się na pokazy kinowe - mówi Mateusz Borys, rzecznik prasowy MDAG w Poznaniu. - Chcemy przez nasz festiwal udowodnić, że także i takie produkcje sprawdzają się w salach kinowych i mogą konkurować z filmami fabularnymi. Tak samo mogą bawić, wzruszać, albo denerwować. Moim zdaniem, jedyne co różni dokumenty od fabuły to to, że rzadko kiedy trafiamy na słabe dokumenty. Z tymi drugimi bywa już różnie.

Nagrodę Wolności przyznana zostanie 19 maja, natomiast sam festiwal w Kinie Muza potrwa do 21 maja. Potem Millennium Docs Against Gravity przeniesie się do internetu. Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć od 23 maja do 4 czerwca na mdag.pl.

Więcej informacji o festiwalu oraz biletach można znaleźć na stronie festiwalu.

EW