100 dni prezydenta Jacka Jaśkowiaka
W pierwszych slajdach prezentacji prezydent opisał sytuację finansową Miasta przez pryzmat spadającego udziału Poznania w przychodach z PIT. W 2000 roku prawie 3%, teraz nieco ponad 2%, to największy spadek wśród dużych polskich miast. W tym samym czasie przychody Budżetu Państwa z podatku PIT znacznie wzrosły, co oznacza dziś mniej przychodów dla Poznania na poziomie ponad 200 mln złotych rocznie, już po odliczeniu janosikowego. Rozwiązaniem wskazanym przez Jacka Jaśkowiaka jest rozwój Metropolii Poznań przez łączenie z podpoznańskimi gminami. Na przestrzeni 5 lat taka decyzja może dać ponad 440 mln złotych, które można wykorzystać na inwestycje integrujące aglomerację.
Prezydent mówił także o przebiegu rozmów związanych z komunalizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz o strategii #StopWyludnaniuPoznania. Ta strategia to podejmowanie zarówno dużych jaki i małych działań, które mają przyciągać do Poznania. Jacek Jaśkowiak wymienił między innymi przygotowania do wielkiej rewitalizacji, między innymi ul. Św. Marcina, Taczaka i Garncarskiej, ratowanie kładki pieszo-rowerowej na Starołęce, utworzenie komisji ds. fortyfikacji poznańskich czy otwarcie Domu Tramwajarza, jako centrum kultury Jeżyc.
Nową jakość inwestycji prezydent chce osiągnąć po uwzględnieniu wniosków z audytu, który dotyczy tych największych ostatnio realizowanych. Ma to pomóc zapobiec niedotrzymaniu terminów i przekraczaniu budżetów. Jak zaznaczył Jacek Jaśkowiak teraz sprawdzane są:
- Przebudowa Kaponiery
- Zakup Inteligentnego Systemu Transportu (ITS)
- Inwestycje związane z obszarem dworca PKP
- Budowa spalarni odpadów
Prezydent zaznaczył działania, które określił jako "Sprzątanie GOAPu i Miasta", czyli uporządkowanie zarządzania systemem gospodarki odpadami, w tym zmiany personalne i poprawa odbioru śmieci z poznańskich domów oraz więcej pieniędzy w budżecie na sprzątanie i remonty ulic i chodników.
W czasie prezentacji przypomniane zostało porozumienie z Zespołem Teatru Ósmego Dnia, które było zakończeniem sporów między władzą a artystami, co ma pomóc promować poznańską sztukę a nie konflikty.
Był też punkt dotyczący negocjacji w sprawie ulicy Milczańskiej. Prezydent zaznaczył wyciszenie emocji i osiągnięty kompromis oraz dodatkowe pieniądze na inwestycje wskazane przez mieszkańców.
Prezydent przypomniał stworzenie koncepcji przejścia dla pieszych na moście Dworcowym i współpracę z PKP. Ta zaowocowała powołaniem 10-osobowego (5 UMP/5 PKP) zespołu pracującego nad usprawnieniem komunikacji na i wokół Dworca Głównego, przygotowaniem koncepcji przestrzeni dla pasażerów w budynku starego Dworca oraz konkursem na zagospodarowanie Wolnych Torów.
Za najważniejsze inwestycje jakie przed nami prezydent uznał tramwaj na Naramowice i przebudowę Dąbrowskiego, jako spojenie przestrzeni ze świętym Marcinem i Starym Rynkiem. Mówił też o pracach związanych z Starym Rynkiem.
W opisie działań na 100 dni dotyczących dziedzińca budynku Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim prezydent napisał, że "to teraz Wolny Dziedziniec, czyli nowa przestrzeń na kulturalne wydarzenia w Mieście. Planujemy tu wystawy sztuki, w tym fotografii, imprezy plenerowe i targi śniadaniowe."
Prezentacja prezydenta Jaśkowiaka zawierała także podsumowanie najważniejszych prac zastępców.
PMX