Ulica Święty Marcin atrakcyjna dla najemców
Przebudowa ulicy Święty Marcin oznacza zmiany dla najemców znajdujących się tam lokali użytkowych. W trosce o nich Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zaproponował preferencyjne warunki najmu. Upusty w czynszu to forma rekompensaty za utrudnienia w prowadzeniu działalności. Najemcy lokali użytkowych na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka (I etap prac) mogą liczyć na obniżkę wielkości 50 proc. kosztów. Osoby wynajmujące lokale na odcinkach od ul. Kościuszki do ul. Gwarnej oraz od ul. Ratajczaka do Placu Wiosny Ludów (II etap prac) zapłacą za czynsz 25 proc. mniej.
To nie koniec. Dla najemców, którzy pozostaną w lokalu po zakończeniu inwestycji, w ramach nowego otwarcia przestrzeni, zostaną wprowadzone programy lojalnościowe - bonusy "terminowa płatność" i "wakacje z czynszem". W pierwszym przypadku klienci płacący regularnie czynsz przez cały rok, mogą otrzymać jednorazowy bonus w wysokości 10 proc. ostatniej opłaty. "Wakacje z czynszem" to jednorazowe zwolnienie z płatności miesięcznego czynszu lub procentowe rozłożenie tej ulgi na wybraną liczbę miesięcy.
- Po przebudowie przedsiębiorcy dostaną zadbaną, dobrze zaprojektowaną ulicę, która przyciągnie nowych klientów. Taką, gdzie warto usiąść i poczytać książkę, wejść do sklepu czy kawiarni - zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Specjalną ofertę Miasto Poznań przygotowało dla właścicieli wieżowców Alfa. W zamian za remont elewacji dawnych domów towarowych mogą zostać zwolnieni z opłaty podatku od nieruchomości. Zwolnienie przysługuje w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów na prace budowlane, trwające nie dłużej niż przez pięć lat. Można z niego skorzystać tylko raz. Tymczasem w jednym z wieżowców 11 maja 2018 roku otwarty został nowy hotel Altus.
- Inspiracją utworzenia hotelu przez inwestora była m.in. trwająca modernizacja ulicy Św. Marcin. To dowód na to, że centrum miasta przyciąga nowe inwestycje i staje się przyjazne dla przedsiębiorców. Wiemy, że jest kolejny inwestor, który także zamierza zmienić oblicze jednej z Alf. To efekty konkretnej polityki Miasta w zakresie rewitalizacji śródmieścia - tłumaczy Mariusz Wiśniewski.
Dodatkowo, chcąc zadbać o poprawę estetyki lokali użytkowych w rewitalizowanym obszarze, ZKZL podjął decyzję o wymianie witryn w miejskich lokalach użytkowych. Ich forma ma zostać uproszczona. Będzie nawiązywać do kolorystyki i stylu architektonicznego poszczególnych budynków. Tylko w niektórych przypadkach witryny będą drewniane, w większości aluminiowe. Materiał ten cechuje lekkość konstrukcji, izolacja termiczna (przez co nie straszne są warunki pogodowe za oknem) oraz wyjątkowa trwałość. Do programu zakwalifikowanych zostało 16 lokali. Warunki wymiany witryn są uzgadniane z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Działalność na rzecz najemców przynosi efekty. W 2018 r. ZKZL zawarł 38 umów na wynajem lokali użytkowych przy ul. Św. Marcin. Dla porównania, w 2017 r. było ich 34, a w 2016 r. - 36.
Zagospodarowanie nowych lokali użytkowych ukierunkowany jest na działalność kawiarniano-gastronomiczną. Chodzi o to, aby ul. Św. Marcin była miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków i turystów. Większa liczna knajpek, kawiarni i restauracji pozwoli zwiększyć atrakcyjność ulicy. Do jej ożywienia przyczynić ma się też działalność kulturalna. Pomoże w tym współpraca, jaką Miasto Poznań nawiązało z organizacjami społecznymi i lokalnymi artystami.
Źródło: projektcentrum.pl