Pływające ogrody w parku Wilsona

Na Dużym Stawie w parku Wilsona pojawiły się pływające ogrody. Wyspa wyposażona została w kosz lęgowy dla ptactwa wodnego. To już kolejna taka inicjatywa. Wcześniej podobne instalacje zamontowano na Warcie (na Wildzie) oraz Cybinie (w sąsiedztwie Bramy Poznania).

Pływające ogrody w parku Wilsona - grafika artykułu
Pływające ogrody w parku Wilsona

Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo.

- Dzięki ogrodom pływającym ptaki wodne mogą bezpiecznie zakładać swoje gniazda, a z brzegu nie dostaną się do nich drapieżniki, w tym bliskie nam czworonogi, psy czy koty - mówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ekolog, wielki miłośnik ptaków.

Po rzekach - Warcie i Cybinie - ogrody pływające zostały w sobotę zacumowane do dna Dużego Stawu w parku Wilsona. Na samej wyspie powstała budka lęgowa dla ptactwa wodnego. Instalację dzięki środkom Rady Osiedla św. Łazarz wykonała Fundacja OnWater.pl przy współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. W akcji uczestniczyli zainteresowani poznaniacy.

Bliskość zieleni wpływa pozytywnie na samopoczucie, a przede wszystkim poprawia jakość życia mieszkańców. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania już od kilku lat poszukuje skutecznych mechanizmów przystosowania się miasta do zmian klimatu, realizując międzynarodowy projekt CONNECTING Nature. Działania skupiają się na tworzeniu, razem z mieszkańcami, modelowego systemu mikrozieleni w Poznaniu, wykorzystując rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli tzw. Nature- based Solutions.

AJ