Miejskie targowiska - co dalej?

W lipcu Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie przyszłości miejskich targowisk. Radnym zależy na określeniu formuły zarządzania tymi miejscami z uwzględnieniem m.in. odnowy infrastruktury czy organizacji działań społeczno-kulturalnych. Decyzją prezydenta, opracowaniem nowych rozwiązań zajmie się specjalny zespół. Jego prace już się rozpoczęły.

Zdjęcie przedstawia stragan z kwiatami na targowisku oraz kilku ludzi - klientów. - grafika artykułu
Najważniejszym celem Miasta Poznań jest zapewnienie targowiskom dalszego rozwoju, zwiększenie ich atrakcyjności oraz dostosowanie do zmieniających się potrzeb zarówno kupców, jak i klientów.

Dyskusja o przyszłości tzw. rynków miała miejsce w lipcu, podczas sesji rady miasta. Wówczas radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania w zakresie organizacji zarządzania targowiskami - z uwzględnieniem odnowy przestrzeni publicznych i ich aktywizacji społeczno-kulturalnej. 

Realizacją wspomnianej uchwały zajmie się specjalny zespół (ds. opracowania projektu organizacyjno-kompetencyjnego w zakresie rewitalizacji miasta i zarządzania targowiskami). W jego skład weszli miejscy urzędnicy oraz przedstawiciele obecnej spółki Targowiska. Pod uwagę wzięto też głos społeczny. W zespole zasiadł również przedstawiciel Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych, który na co dzień ma kontakt z radami osiedli. 

Najważniejszym celem Miasta Poznań jest zapewnienie targowiskom dalszego rozwoju, zwiększenie ich atrakcyjności oraz dostosowanie do zmieniających się potrzeb zarówno kupców, jak i klientów. 

Planowane działania mają służyć poprawie funkcjonowania targowisk oraz utrzymaniu ich ważnej roli w życiu miasta. Chodzi o to, aby zapewnić kontynuację działalności handlowej kupców, ale jednocześnie zwiększyć atrakcyjność placów i rynków dla mieszkańców, m.in. poprzez odnowę infrastruktury czy organizację działań społeczno-kulturalnych.