Centrum Doradztwa Zawodowego
- Działalność Centrum
- Aktualności
- Poradnik dla absolwenta
- Kursy i szkolenia
- Katalog linków
- Dokumenty aplikacyjne
Artukuły
Kontakt
Jak napisać curriculum vitae?
Curriculum Vitae to łacińska nazwa życiorysu. Powinien on być łatwy do przeczytania, zawierać podstawowe i skondensowane informacje dotyczące głównie przebiegu nauki i pracy zawodowej.
Prawidłowo napisany życiorys to krótki, jedno lub dwustronicowy dokument (format A4), którego celem jest dostarczenie pracodawcy istotnych danych pozwalających mu na dokonanie wstępnej selekcji i kwalifikacji kandydatów. Pamiętaj , że C. V. jest jedną z pierwszych informacji o Tobie i od niego w głównej mierze zależy to , czy zostaniesz poproszony o stawienie się na rozmowę z pracodawcą. Dlatego pisząc C. V. postaraj się przedstawić siebie i swoje zalety jak najkorzystniej.
C. V. powinno prezentować się schludnie i ciekawie. Napisz je więc najlepiej na komputerze, dużą i czytelną czcionką, na estetycznym, najlepiej białym papierze.
C. V. powinno składać się z podpunktów obejmujących:
1.imię i nazwisko, adres, numer telefonu
2.datę i miejsce urodzenia
3. stan cywilny i rodzinny
4.ukończone szkoły, kursy, zdobyte uprawnienia i dyplomy przedstawione w odwróconym chronologicznie porządku (od najmniej do najbardziej odległych w czasie)
5.informację o dodatkowych kwalifikacjach (znajomość języków obcych, obsługi komputera, maszynopisanie itd.)
6.historię zatrudnienia, przedstawioną również w odwróconym porządku (podaj nazwę firmy, okres zatrudnienia, wykonywane zawody, zajmowane stanowiska, zakres obowiązków)
7. warto też uzupełnić C. V. o rejestr osiągnięć (nagrody, wyróżnienia, wnioski racjonalizatorskie) oraz o
8. informacje dodatkowe dotyczące np. wykonywania pracy pozaetatowej lub społecznej, zainteresowania (zwłaszcza te mające związek z pracą, o którą się ubiegasz) i samokształcenie - świadczy to o aktywności kandydata.
Pamiętaj, aby pisząc swoje C. V.unikać:
1.ogólnikowych informacji
2. nieprawdziwych danych
3. samochwalstwa
4. opisywania problemów rodzinnych i osobistych
5.błędów gramatycznych i stylistycznych
6. niechlujstwa
Twoim celem jest zainteresowanie pracodawcy właśnie Twoimi kwalifikacjami, doświadczeniem i osobowością, dlatego przedstawiając fakty pamiętaj kto jest adresatem Twojej oferty i jakiej pracy poszukujesz.
Załączniki:
- Schemat życiorysu dla absolwenta gimnazjum składającego dokumenty do szkoły średniej lub absolwenta szkoły średniej składającego dokumenty na studia lub do szkoły policealnej: cv1.doc [23552kb]
- Przykładowy życiorys absolwenta szkoły średniej składającego dokumenty na studia lub do innej szkoły: cv2.doc [24064kb]
- Schemat życiorysu zawodowego dla absolwenta szkoły średniej lub zawodowej szukającego pracy: cv3.doc [23552kb]
- Przykładowy życiorys zawodowy absolwenta szkoły średniej szukającego pracy: cv4.doc [24064kb]
- Przykładowy życiorys zawodowy absolwenta szkoły zawodowej szukającego pracy: cv5.doc [24064kb]