Centrum Doradztwa Zawodowego
- Działalność Centrum
- Aktualności
- Poradnik dla absolwenta
- Kursy i szkolenia
- Katalog linków
- Dokumenty aplikacyjne
Artukuły
Kontakt
Jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą ?
Bardzo ważne jest to, abyś przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej i zrobił jak najlepsze wrażenie na osobie, z którą będziesz rozmawiał. Tzw. interview (rozmowa kwalifikacyjna) powinna mieć formę dialogu, w trakcie którego osoba decydująca o wyborze kandydata (nie zawsze jest nią pracodawca) ocenia kwalifikacje poszczególnych osób, kandydaci natomiast mają szansę zdecydować, czy dana praca odpowiada ich oczekiwaniom. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjna stara się uzyskać odpowiedzi na trzy pytania:
* czy możesz wykonywać daną pracę lub być szybko przeszkolony?
* czy będziesz dobrze wykonywał tę pracę - czy masz motywacje do jej wykonywania?
* czy ta praca jest dla ciebie odpowiednia - czy jesteś wiarygodny jako pracownik?
Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjna odpowiedz jak najszybciej. Na spotkanie powinieneś przyjść wypoczęty i odprężony. Ubiór dobierz starannie, powinieneś wyglądać elegancko (doda ci to pewności siebie, a na rozmówcy sprawi korzystne wrażenie). Dobrze byłoby gdybyś udając się na rozmowę kwalifikacyjną zebrał informacje na temat: działalności firmy w której chcesz pracować, jej celów, branży, oferty, publicznego wizerunku. Zwróć szczególną uwagę na swoje nastawienie emocjonalne - podczas rozmowy staraj się być sobą i okaż, że jesteś pozytywnie nastawiony do pracy.
Zwróć uwagę na swoje zachowanie: usiądź prosto na wskazanym krześle, rozluźnij się, mów zrozumiale i z uśmiechem, patrz rozmówcy w oczy. Zawsze pomyśl o tym czego tak naprawdę oczekuje od Ciebie Twój gospodarz. Obserwuj jego zachowanie, pewne gesty i zachowania mogą zdradzić stosunek rozmówcy do odpowiedzi jakich udzielasz. Jeśli nie zrozumiałeś pytania nie bój się prosić o dodatkowe wyjaśnienia. Aby określić Twoją przydatność na danym stanowisku osoba prowadzącą rozmowę będzie starała się przewidzieć jak zareagujesz w przyszłości w konkretnych sytuacjach. Dlatego jej pytania będą koncentrowały się więc na tym, dlaczego podjąłeś decyzje, co w konsekwencji zrobiłeś i czy osiągnąłeś cel. Twój rozmówca zapyta np.:
* co wpłynęło na wybór Twojej szkoły?
* dlaczego chcesz tu pracować?
* jakie są Twoje zainteresowania, hobby?
* co jest Twoją słabością?
* co będziesz robił za 5 lat?
Powinieneś mieć jasno wytyczone cele, ponieważ niepewność w wyborze drogi zawodowej sugeruje brak motywacji do wykonywania danej pracy. Pamiętaj, by Twoja wypowiedź była jasno formułowana i logiczna. Pokaż, że wiesz czego chcesz. Tylko ty tak naprawdę wiesz co masz do zaoferowania. Na zakończenie spotkania będziesz miał możliwość zadawania pytań. Oto przykłady jakie możesz wykorzystać:
* jakie szkolenia są proponowane nowym pracownikom?
* z kim będziesz współpracował w firmie?
* w którym dziale / miejscu będziesz pracował?
* jakie są płace w kolejnych etapach kariery?