Wizyta ambasadora Szwecji w Poznaniu
![Zdjęcie przedstawia siedzącego przy stole mężczyznę w garniturze i krawacie. Na stole znajdują się kwiaty oraz białe filiżanki. - grafika artykułu](/mim/prezydent/pictures/obrazek,pic1,1180,242173,426436,show2.jpg&_sst=1738857447688)
Andreas von Beckerath pełni swoją funkcję od października 2023 roku. Większość kariery przepracował jako dyplomata. Przez ostatnie lata skupiał się na Europie Wschodniej, a przede wszystkim na wsparciu dla Ukrainy. W latach 2013-2016 był ambasadorem w Kijowie, następnie pełnił funkcję dyrektora Departamentu Europy Wschodniej w szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Relacje polsko-szwedzkie, działalność szwedzkich firm na terenie Poznania oraz możliwość ewentualnej współpracy między Szwecją a Poznaniem były głównymi tematami rozmowy.
- Dziękuję za spotkanie. Jestem pierwszy raz w Poznaniu, ale na pewno nie ostatni - powiedział von Beckerath. - Odwiedziłem dzisiaj siedziby firm Sellpy i H&M. Widziałem Nowy Rynek w Poznaniu na spotkaniu w siedzibie firmy Skanska, która ceni sobie współpracę z Miastem.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przyznał, że budowa Nowego Rynku jest powodem do dumy dla Miasta. - To niezwykle dynamiczna inwestycja, dzięki której powstały nowoczesne biurowce. W nich swoje miejsce do rozwoju znalazły firmy takie, jak Żabka, Franklin Templeton czy GFT. To obecnie chyba najlepsza lokalizacja dla biznesu w naszym mieście. Po pierwsze ze względu na to, że znajduje się w ścisłym centrum, a po drugie dlatego, że miejsce to jest dobrze skomunikowane transportem publicznym.
Współpraca Poznania ze Szwecją
Stolica Wielkopolski jest siedzibą wielu szwedzkich firm. W naszym mieście zarejestrowane są 104 spółki z kapitałem szwedzkim. Trzy największe w Polsce (Medicover, IKEA i H&M) działają w Wielkopolsce.
Szwedzkie firmy z sektora nieruchomości (Skanska i Vastint) zrealizowały w Poznaniu liczne inwestycje, m.in.: Wielkopolskie Centrum Onkologii, przebudowę rynku Łazarskiego, Business Garden Poznań czy wspomniany Nowy Rynek. Ta druga firma jest w trakcie przebudowy Starej Rzeźni.
Ambasador Szwecji przyjechał do stolicy Wielkopolski z okazji jubileuszu 50-lecia studiów skandynawistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i 40-lecia Katedry Skandynawistyki. Uroczystości jubileuszowe odbywają się w dniach 20-22 listopada.
HO
Zobacz również
![Spotkanie odbyło się w czwartek, 6 lutego Obraz przedstawia grupę czterech osób siedzących przy długim stole w pomieszczeniu przypominającym salę gimnastyczną lub podobne miejsce z drewnianymi drabinkami na ścianie i ceglanymi ścianami. Jedna z osób stoi i mówi do mikrofonu, podczas gdy pozostałe trzy siedzą. Na stole przed każdą osobą znajduje się kilka butelek wody, dokumenty oraz notatniki.](/mim/prezydent/pictures/obraz-przedstawia-grupe-czterech-osob-siedzacych-przy-dlugim-sto,pic1,1180,0,433379,show2.jpg?_sst=1738857447688)
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Antoninek - Zieliniec - Kobylepole
![Otwarte spotkanie z mieszkańcami rozpocznie się o godzinie 18.00 Na zdjęciu znajduje się plakat promujący spotkanie z Prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem. Plakat ma dwie główne sekcje: górna część pokazuje fotografię dwojga osób siedzących na huśtawce z dzieckiem, otoczonych zielenią. Dolna część zawiera tekst informujący o wydarzeniu oraz fotografię Jacka Jaśkowiaka.](/mim/prezydent/pictures/na-zdjeciu-znajduje-sie-plakat-promujacy-spotkanie-z-prezydentem,pic1,1180,0,432869,show2.jpg?_sst=1738857447688)
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Antoninek - Zieliniec - Kobylepole
![Do e-Skarbonki prezydenta Poznania zebrano 15 720 zł Na zdjęciu prezydent Poznania w teatralnej loży](/mim/prezydent/pictures/na-zdjeciu-prezydent-poznania-w-teatralnej-lozy,pic1,1180,0,432488,show2.jpg?_sst=1738857447688)
Prezydent Poznania dla WOŚP - podsumowanie
![Wylicytować można wieczór z Jackiem Jaśkowiakiem na spektaklu wTeatrze Polskim, w Loży Prezydenckiej Na zdjęciu prezydent Poznania siedzący na widowni teatru, w loży](/mim/prezydent/pictures/na-zdjeciu-prezydent-poznania-siedzacy-na-widowni-teatru-w-lozy,pic1,1180,0,431232,show2.jpg?_sst=1738857447688)