Po pożarze na Kraszewskiego: czas na szybką rozbiórkę

Kamienica przy ul. Kraszewskiego 12 powinna być rozebrana szybko i bez przestojów. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania spotkał się w tej sprawie z zarządcą budynku oraz z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej. 

Na zdjęciu trzej mężczyźni podczas briefingu w urzędzie miasta, w środku prezydent Poznania - grafika artykułu
Kamienica przy ul. Kraszewskiego 12 jest rozbierana od poniedziałku, 2 września

Podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim o możliwościach wypłaty pieniędzy, tak by jak najszybciej rozebrać spaloną kamienicę i pozwolić mieszkańcom sąsiednich budynków powrócić do swoich domów. 

- Dziękuję zarządcy kamienicy przy Kraszewskiego, panu Wojciechowi Hoehne za determinację w dążeniu do jak najszybszej rozbiórki budynku, a firmie ubezpieczeniowej Uniqa za elastyczne podejście, dzięki któremu prace będą mogły być realizowane sprawnie i bez przestojów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotny jest tutaj czas. Każdy dzień jest ważny, dlatego musimy działać wspólnie, by jak najszybciej ograniczyć strefę zero do niezbędnego minimum. To kluczowe zarówno dla ewakuowanych mieszkańców, jak i przedsiębiorców działających na tym terenie.

Kamienica przy ul. Kraszewskiego 12 jest rozbierana od poniedziałku, 2 września, po tym, jak tydzień wcześniej całkowicie spaliła się w pożarze. 

- Dzięki spotkaniu z prezydentem Poznania doszliśmy do konsensusu. Wiemy już, o jakich sumach i w jakich terminach będziemy rozmawiać, bym mógł zapłacić wykonawcy za rozbiórkę - podkreślał Wojciech Hoehne, prezes Stowarzyszenia Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów. - Na terenie Polski nadal są budynki, które dawno temu uległy katastrofom i do dziś nie są rozebrane. Ale my tu, w Poznaniu, działamy inaczej. Jesteśmy tydzień po katastrofie, a rozbiórka już trwa. 

Na razie rozbiórka kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 prowadzona jest przez wyspecjalizowaną firmę ręcznie, ponieważ cały czas istnieje poważne ryzyko zawalenia się konstrukcji budynku. Stąd koszty prowadzonych prac są bardzo duże.  

- Dziękuję za zorganizowanie spotkania, było ono bardzo potrzebne - przyznaje Maciej Krzystoszek, rzecznik prasowy firmy ubezpieczeniowej Uniqa. - Towarzystwo Ubezpieczeń Uniqa od początku jest zaangażowane w proces likwidacji szkody, zdajemy sobie sprawę z pilności działań. 

Pomoc dla poszkodowanych

Od pierwszego dnia po pożarze Miasto wspiera poszkodowanych w katastrofie. Wszyscy, którzy ucierpieli w pożarze, mogą skorzystać z pomocy MOPR, Caritas, Biura Spraw Lokalowych i ZKZL, PCŚ a także Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. Pracownicy socjalni pozostają z nimi w stałym kontakcie. 

Trwa przekazywanie podstawowej pomocy finansowej. Zbiórki dla poszkodowanych prowadzą m.in. Miasto Poznań, Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Państwowa Straż Pożarna. Przedstawiciele Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych i Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania są w kontakcie z osobami, które straciły mieszkania, by jak najszybciej zapewnić im lokale.

ZKZL wspiera przedsiębiorców -  deklaruje znalezienie lokali na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej dla firm, które zostały poszkodowane w wyniku katastrofy. 

Więcej informacji na temat pomocy dla osób i firm, które ucierpiały w pożarze, można znaleźć na stronie poznan.pl

AW