O wsparciu dla wielkopolskich przedsiębiorców

Wielkopolscy przedsiębiorcy rozmawiali o możliwości wsparcia inwestycji i programów grantowych oraz innych formach pomocy publicznej. W śniadaniu biznesowym, które odbyło się w poniedziałek w Urzędzie Miasta Poznania, spotkali się m.in. z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Ministerstwa Finansów. 

Na zdjęciu prezydent Poznania w Sali Białej urzędu, mówi coś do przedsiębiorców - grafika artykułu
Poznań od wielu lat znajduje się w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym

Wydarzenie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- Poznań od lat jest stolicą polskiej przedsiębiorczości, za co Państwu bardzo dziękuję - mówił. - Wskaźnik bezrobocia jest tu od wielu lat najniższy w Polsce, co jest w dużym stopniu zasługą działających tu firm. Dzięki nim rozwija się świetnie również całe województwo. Dlatego wsłuchujemy się w Państwa głosy, byście mogli sprawnie prowadzić swój biznes. Inwestujemy w żłobki, przedszkola, szkoły, dostęp do terenów zielonych i dóbr kultury, by zapewnić dobre warunki osobom pracującym w Poznaniu. 

Poznań od wielu lat znajduje się w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym. Prężnie rozwija się tu sektor usług nowoczesnych, poznańskie firmy obsługują klientów z całego świata. Ogromną zaletą rynku jest również duża liczba specjalistów IT. Na dobre warunki rozwoju może też liczyć duży biznes. 

List Jacka Tomczaka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przeczytała jego przedstawicielka, dr Natalia Osten-Sacken.

- Polska Strefa Inwestycji, w ramach której działają specjalne strefy ekonomiczne od 3 lat intensyfikuje działania w Wielkopolsce - przypomniała. - Funkcjonowanie strefy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich sprawia, że przedsiębiorcy są kompleksowo informowani o korzyściach płynących z działania w strefie i rozliczania ulgi podatkowej, która tu, w Wielkopolsce, sięga wysokości 40 procent wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Właściciele firm uzyskali szereg cennych informacji na temat dostępnych rządowych instrumentów wsparcia. Dowiedzieli się, na jakie projekty mogą liczyć oraz otrzymali praktyczne wskazówki dotyczące obliczania wysokości grantów. 

Przedsiębiorcom przedstawiono również inicjatywy wsparcia w ramach programu gospodarczego "Polska na Expo 2025 Osaka, Kansai". Omówiono możliwe ulgi oraz działalność Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora. Uczestnicy zapoznali się także z możliwościami grantowymi oferowanymi przez Specjalną Strefę Ekonomiczną. Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania przedstawiło z kolei swoją ofertę oraz instrumenty wsparcia biznesu.

AW