VI WIELOBÓJ MORSKI
Projekt edukacyjny o nazwie "MIASTA - OKRĘTY" powstał dla podkreślenia związku miast z okrętami. Jego założeniem jest: promocja idei Polski jako państwa morskiego w różnych zakątkach naszego kraju, budowanie więzi emocjonalnych mieszkańców miast patronackich (zwłaszcza młodzieży) z okrętami, kształtowanie postaw i zachowań patriotycznych oraz uaktywnienie i promowanie dzieci uzdolnionych sportowo. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów drugich klas gimnazjum.
W piątek 25 czerwca 2010r. zjechały do Świnoujścia dziesięcioosobowe reprezentacje uczniów drugich klas gimnazjum z pięciu polskich miast tj. Gniezna, Krakowa, Lublina, Poznania i Torunia. Również miasto Świnoujście - organizator turnieju miało swoją reprezentację.
Poznań reprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II.
W dniu przyjazdu, zgodnie z tradycją, poznańscy gimnazjaliści zaokrętowani zostali na ORP Poznań, co stanowiło dla nich niebywała frajdę. Następnie, już na jego pokładzie przepłynęli z nabrzeża marynarki wojennej do basenu północnego, przy którym okręt został zacumowany na czas trwania wieloboju. Następnie zwiedzali miasto oraz brali aktywny udział w imprezach plenerowych i artystycznych odbywających się z okazji Dni Morza i 245 rocznicy nadania praw miejskich Świnoujściu.
W sobotę rano rozpoczął się VI Wielobój Morski. Uczestnicy musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w następujących konkurencjach: przeciąganie liny, rzut kołem ratunkowym, walka na bomie i sztafeta z odbijaczem. Turniej rozgrywany był w systemie "każdy z każdym". Po podsumowaniu wszystkich konkurencji okazało się, że pierwsze miejsce zdobyli gimnazjaliści z Gniezna, drugie Lublinianie, a trzecie, wyprzedzając nas tylko o jeden punkt, uczniowie z Krakowa. Ogłoszenia wyników i wręczenia nagród i dyplomów każdej z drużyn dokonał dowódca 2. dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych kmdr por. Jacek Rogalski. Wspaniałym zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia był pokaz sztucznych ogni, który odbył się w późnych godzinach wieczornych. Gimnazjaliści z naszego miasta mieli możliwość obejrzeć go z pokładu ORP Poznań.
W niedzielę na wszystkich uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka. Był nią ponad godzinny rejs kutrem desantowym po Zalewie Szczecińskim. Powrót zawodników do Poznania nastąpił we wczesnych godzinach wieczornych. Uczestnictwo w VI Wieloboju Morskim dostarczyło gimnazjalistom wielu niezapomnianych i niepowtarzalnych wrażeń.
Nie każdy bowiem ma możliwość spania na okręcie i zobaczenia jak wygląda na nim codzienne życie marynarza, a uczestniczenie w porannym podnoszeniu bandery zawsze zmusza do refleksji i dostarcza wzruszeń szczególnych. Na pewno wspólnie spędzone chwile poznańskich gimnazjalistów i załogi ORP Poznań na zawsze pozostaną w ich pamięci.
Zobacz również

Stypendia Miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych

V edycji wiosennego konkursu pt."Wiosna oczami dzieci"

Młodzież uczciła rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego
