Pięć lat zajęć antydyskryminacyjnych w poznańskich szkołach

Dyskryminacja nie potrzebuje twardych gestów.

Wystarczy milczenie, ciche przyzwolenie na działanie krzywdzącej normy.

Dyskryminacja nie jest nowym zjawiskiem, nie pojawiła się w szkołach nagle, występuje w każdym społeczeństwie i z dużą pewnością można stwierdzić, że występuje w każdej szkole. Według badań z 2015 r. w polskiej szkole co dziesiąty uczeń doświadcza dyskryminacji lub jest jej świadkiem[1].

Najczęściej przywoływaną kategorią zdarzeń dyskryminacyjnych w relacjach rówieśniczych są: agresja słowna (przezywania, zaczepki słowne, wyśmiewania, upokarzanie, obrażania); przemoc fizyczna (poszturchiwanie, popychanie, bicie); przemoc psychiczna; hejt (cyberprzemoc); izolacja; przemoc seksualna.

Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach - grafika artykułu
Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach

Skąd idea zajęć antydyskryminacyjnych w poznańskich szkołach?

Inicjatywa wprowadzenia do poznańskich szkół zajęć antydyskryminacyjnych pojawiła się w 2017 roku w programie działań Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniu.

Realizacja zajęć rozpoczęła się w styczniu 2018 r. i trwa do dziś. Przez pięć lat realizacji zajęć szkoły przeprowadziły ponad 400 projektów o tematyce antydyskryminacyjnej, w których uczestniczyło ponad 8000 uczniów.

Prowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej w szkole nie tylko wspiera równe traktowanie, ale też przygotowuje młode osoby do życia w zróżnicowanym społecznie świecie, pokazuje świat z różnych perspektyw, uczy otwartości i współpracy wolnej od stereotypów i uprzedzeń. Edukacja antydyskryminacyjna realizowana w poznańskich szkołach obejmuje bardzo szeroki zakres różnych działań i jest indywidualnie opracowana w poszczególnych szkołach.  

Zakres tematyczny zajęć jest bardzo zróżnicowany: od zajęć taneczno-teatralnych, poprzez  debaty o równości i różnorodności, opracowanie szkolnych dokumentów np. karty równości, broszur antydyskryminacyjnych i działania plastyczno-artystyczne (wykonanie muralu, plakatów, projekty fotograficzne i filmowe).  

Nie ma jednego kanonu zajęć, działań antydyskryminacyjnych, ale jedno jest ważne - temat jest istotny, ważny i trzeba nie tylko o nim mówić, ale po prostu działać. 

W ramach działań, które podsumują pięcioletni okres funkcjonowania zajęć antydyskryminacyjnych w poznańskich szkołach odbędą się:

1. Debata o edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach: czy jest potrzebna, co daje uczniom, nauczycielom, jaka powinna być szkoła?

Debata odbędzie się 20 marca o godzinie 16.00 w Sali wielofunkcyjnej w Bramie Poznania.

Poniżej link dotyczący tego wydarzenia.

https://galeriasluza.pl/wydarzenia/debata-jak-robic-szkole/

Wstęp na debatę jest wolny. Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli.

2. Spotkania dyskusyjno-fokusowe dotyczące wyzwań we współczesnej szkole w kontekście organizacji edukacji antydyskryminacyjnej.

Termin: 19 kwietnia 2023 r.

Miejsce spotkania: Brama Poznania

3. Podsumowanie 5 lat zajęć antydyskryminacyjnych w poznańskich szkołach - prezentacje szkół, wnioski, plany na przyszłość.

Termin: przełom maja i czerwca 2023 r.

Miejsce: Sala Biała w Urzędzie Miasta Poznania, Plac Kolegiacki.

Już dziś zapraszamy na te spotkania.

Zapraszamy do rozmowy o tym, jak skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji i budować świat oparty na szacunku i otwartości.

[1] Raport "Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona" Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Warszawa 2015r.